Charakterystyka manipulatorów podciśnieniowych
Zastosowanie nowoczesnych maszyn do przemieszczania wyrobów i materiałów znacznie przyspiesza proces produkcyjny w różnych dziedzinach przemysłu. Pozwala również na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy. Przykładem takiego urządzenia są manipulatory podciśnieniowe. Jak działa ten rodzaj sprzętu, gdzie jest stosowany i dlaczego warto w niego zainwestować? Piszemy.
Czym są manipulatory podciśnieniowe?
Manipulator podciśnieniowy to urządzenie, które pozwala na podnoszenie, przemieszczanie i opuszczanie ładunków o maksymalnym ciężarze 315 kg na wysokość 2,5 m. Mechanizm działania urządzenia opiera się na zastosowaniu pompy próżniowej. Wytworzone podciśnienie pozwala na bezpieczne podtrzymanie towaru. W zależności od modelu, manipulator obsługuje się przy użyciu manetki albo specjalnej dźwigni. Dla wygody użytkowania istnieje również możliwość podwieszenia sprzętu na suwnicy bądź żurawikach, dzięki czemu można wykorzystać urządzenie w bardziej ergonomiczny sposób. Zastosowanie tej maszyny w zakładach produkcyjnych znacznie poprawia wydajność i komfort pracy.
Zalety
Do najważniejszych korzyści związanych z użytkowaniem manipulatorów podciśnieniowych można zaliczyć m.in.:
- wszechstronne zastosowanie,
- przyspieszenie cyklu produkcyjnego,
- dokładne pozycjonowanie ładunku,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
Urządzenia są proste i intuicyjne w obsłudze i mają stosunkowo niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwo można je umieścić przy stanowiskach pracy. Warto również wspomnieć, że są to maszyny niemal bezawaryjne, a ewentualne naprawy nie zaliczają się do skomplikowanych. Manipulatory podciśnieniowe i wiele innych urządzeń transportu bliskiego dostarcza firma ID LIFTING.
Zastosowanie
Podnośniki próżniowe stosowane są w wielu różnych dziedzinach przemysłu, takich jak branża spożywcza, mleczarska, przemysł mięsny. Sprawdzają się przy produkcji sprzętu RTV i AGD, a także w budownictwie, logistyce, farmacji i wielu innych. Urządzenia te umożliwiają przenoszenie różnego rodzaju materiałów i towarów, zarówno o niewielkiej masie (np. kartony, butelki, skrzynki, worki), jak i tych o niestandardowych wymiarach i większych gabarytach (np. beczki, deski, palety). Manipulatory doskonale nadają się też do przedsiębiorstw, w których niezbędna jest precyzja i ostrożność podczas wykonywania czynności – np. zakłady produkujące szyby i zakłady chemiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana