Co to jest i jak działa światłowód?
Wybierając, jaki Internet zainstalujemy u siebie w domu, z pewnością będziemy rozważać kwestie takie jak szybkość i jakość łącza, a jednym z rozwiązań, które weźmiemy zapewne pod uwagę, będzie światłowód. Często o nim słyszymy, czy wiemy jednak, czym dokładnie jest? Jak działa światłowód? Jak go podłączyć? Jeśli zastanawiasz się nad założeniem światłowodu w domu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Jak działa światłowód?
Światłowód to przewód, wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, w którym nośnikiem informacji jest światło, zamiast – tak jak w przypadku zwykłego Internetu – energia elektryczna, jednak również za pomocą zer i jedynek. Kiedy to światło dociera do miejsca, w którym rdzeń i płaszcz światłowodu łączą się ze sobą, tworzy falę odbitą, o takich samych parametrach co ta pierwotna, nie tracąc dzięki temu na sile. Umożliwia ono przesyłanie danych z prędkością nawet do kilku terabitów na sekundę.
Światłowody możemy podzielić na kategorie ze względu na ich strukturę – wyróżniamy wówczas światłowody włókniste, warstwowe, paskowe – lub strukturę modową – wówczas mówimy o światłowodach jednomodowych i wielomodowych. Możemy się także spotkać z podziałem ze względu na współczynnik załamania, czyli skokowy i gradientowy. Dzieląc je ze względu na materiały wyróżniamy światłowody szklane, plastikowe i półprzewodnikowe.
Wiedząc już, jak działa światłowód, warto zastanowić się, do czego jest on używany. W głównej mierze będziemy kojarzyć go z Internetem światłowodowym, którego zasięg możemy sprawdzić na stronie naszego dostawcy tej usługi. Wykorzystywany jest on jednak także w telekomunikacji, czujnikach wymagających stabilnej transmisji sygnału, wziernikach czy oświetleniu.
Jak podłączyć światłowód?
Zastanawiając się nad tym, czy tego typu rozwiązanie jest dla nas odpowiednie, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jak podłączyć Internet światłowodowy. Nie jest to wcale skomplikowane, w przypadku sieci FTTH. Dzieli się ona na trzy odcinki:
- dosyłowy – odpowiada za transmisję danych, jest doprowadzona do zwrotnicy elektrycznej, dzielącej sygnał na poszczególnych odbiorców;
- pionowy – rozprowadza sygnał do poszczególnych mieszkań lub biur;
- pozioma – znajduje się na każdym piętrze, prowadzi od skrzynki kablowej do gniazdek światłowodowych klientów.
Pozostaje jeszcze jeden element rozpowszechnienia Internetu światłowodowego. To, jaki router do światłowodu wybierzemy, umożliwi nam pełne wykorzystanie potencjału łącza.
Jakie są wady i zalety Internetu światłowodowego?
Łącze światłowodowe to krok do przodu w rozwoju technologicznego przesyłu danych, w związku z czym nie ma wielu konkurentów. Jednak i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad.
Zalety łącza światłowodowego
- szybkość łącza – to szczególnie istotne podczas streamingu filmów o coraz lepszej jakości, czy pobieraniu gier, ale umożliwi również szybkie przesyłanie dużych plików na przykład między biurami;
- krótki czas reakcji sieci – skutkuje on mniejszym opóźnieniem;
- mniejsza szansa na uszkodzenie przewodów – przewody światłowodu są dokładnie zabezpieczone i kładzione pod ziemią.
Wady światłowodu
- cena – światłowód to rozwiązanie zdecydowanie droższe niż przewodowy Internet;
- dostępność usługi – chociaż pojawia się coraz więcej przewodów światłowodowych, to takie łącze wciąż nie jest dostępne wszędzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana