Co zaliczamy do instalacji IT?
Jednym z rodzajów układów sieciowych zasilania są instalacje IT. W tym przypadku jest to układ izolowany, które wszystkie elementy czynne zostały odizolowane od ziemi. Występują jego różne warianty np. instalacje, w których tylko jeden punkt został uziemiony przez iskiernik lub impedancję. W taki sposób możliwe jest zapobieganie sytuacjom, w których w sieci pojawia się zbyt duże przepięcie. Istnieją również instalacje IT, w których części przewodzące są uziemione wspólnie, niezależnie od siebie, bądź przyłączone do uziemienia danej sieci.
Instalacje IT w praktyce – co warto o nich wiedzieć?
Instalacja IT wywodzi swoją nazwę od języka francuskiego. Litera I oznacza isolate, czyli izolowany, litera T oznacza terre, czyli ziemię. W praktyce oznacza to, że instalacją IT nazywane są wszystkie systemy, które zostały zaprojektowane w ten sposób, by ich wszystkie elementy zostały odizolowane od ziemi.
Cechą, która wyróżnia instalacje IT, jest ich niezwykle niska awaryjność przy zachowaniu wysokiej wydajności. Sprawia to, że są stosowane w obiektach, w których niezwykle ważne jest utrzymanie pracy. W przypadku instalacji IT jest to możliwe, ponieważ żadne pojedyncze zwarcie przewodu fazowego na obudowę urządzenia odbiorczego nie będzie w stanie zakłócić pracy całej instalacji. Jest to też rozwiązanie niezwykle bezpieczne dla potencjalnych użytkowników, ponieważ bezpośrednie dotknięcie jednego z przewodów nie spowoduje porażenia prądem.
Ze względu na ogromną niezawodność instalacji IT oraz fakt, że pomniejszenie nieprawidłowości nie zakłócają pracy całego układu, są one często wykorzystywane w pomieszczeniach medycznych. Przykładem tego mogą być sale operacyjne, gdzie szczególnie niebezpieczne dla życia pacjenta mogłyby być potencjalne przerwy w zasilaniu.
Instalacjami IT, elektrycznymi, alarmowymi i pomiarami sieci zajmuję się m.in. Firma WI-KO-MA z Rybnika.
Czy instalacje IT muszą znajdować się pod kontrolą?
Pomimo swojej niskiej awaryjności instalacje IT również muszą znajdować się pod stałą kontrolą. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne kontrolowanie wartości rezystencji w układzie. Jest to jedna z metod, dzięki której możliwe jest wczesne wykrycie zwarcia przewodu czynnego do ziemi. Dostępne są również urządzenia ochronne przeznaczone specjalnie do instalacji IT. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie instalacji.
W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w systemie najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze specjalistą z firmy, która posiada doświadczenie z zakresu instalacji IT.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana