Czym charakteryzują się styczniki apu?
Styczniki to łączniki mechaniczne, które swoją budową przypominają przekaźniki elektromagnetyczne. Poszczególne wersje tych elementów mają podobny sposób działania, jednak specjaliści zwracają uwagę, że różni je typ łączenia obwodów. Z tego też względu styczniki są wykorzystywane w łączeniu obwodów głównych, a przekaźniki – pomocniczych. Czym dokładnie są styczniki, jak są zbudowane i jak można je wykorzystać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.
Stycznik elektromagnetyczny – czym jest?
Stycznik elekromagnetyczny stanowi ważny element obwodu. Jego zadaniem jest przekazywanie sygnału prądowego lub napięciowego. Ogromną zaletą nowoczesnych urządzeń jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje je również niska waga i masa, a to sprawia, że mogą być montowane w różnego typu silnikach. Ekspert z firmy ELSTER S.C. wyjaśnia, że składają się one z:
- rdzenia ruchomego,
- cewki stycznika o różnym napięciu zasilania,
- zwora ruchomego elektromagnesu,
- styku nieruchomego, ruchomego, zwiernego i rozwiernego,
- sprężyny stykowej,
- komory gaszenia łuku elektrycznego.
Sposób ich działania również nie jest skomplikowany. Po osiągnięciu znamionowego napięcia styki ulegają zamknięciu. Podczas jego spadku zwory opadają (efekt działania sprężyny), a cewka doprowadza do otwarcia zestyków roboczych.
Warto dodać, że mogą one pracować zarówno w normalnych warunkach, jak i przy przeciążeniach na obwodzie.
Co warto wiedzieć o stycznikach APU?
W Polsce styczniki APU są produkowane w dwóch wersjach: APU-30 A oraz APU-50 A. W każdym wariancie są one dostępne w wersji:
- otwartej, bez obudowy, 1-, 2- lub 3-biegunowej (w przypadku APU 50 można je nabyć jedynie w wersji 2- lub 3-biegunowej),
- w obudowie stalowej,
- wysuwanej, 3-biegunowej (w tym wypadku dodatkowo były oznaczane literą W).
W zależności od wariantu mogą być wyposażone w napęd ręczny, elektromagnesowy lub silnikowy. Wśród dodatkowych elementów ich konstrukcji znajdują się:
- przekaźniki nadprądowe termobimetalowe wykorzystywane w przypadku prądu przemiennego,
- wyzwalacze napięciowe wybijakowe lub zanikowe,
- wyzwalacze zwarciowe zwłoczne i szybkozwłoczne,
- amperomierz,
- obudowa stalowa.
Prezentowane styczniki APU są wykorzystywane do użycia w dużych prądach, w pracy w sieciach prądu stałego lub przemiennego. Ich zadaniem jest łączenie prądów roboczych i zabezpieczanie odbiorników czy urządzeń zasilających przed negatywnymi konsekwencjami wystąpienia przeciążeń, zaników napięć czy zwarć. Można je wykorzystywać w różnego typu układach elektrycznych wymagających zdalnego sterowania czy też selektywnego działania zabezpieczeń zwarciowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana