Czym jest studnia wodomierzowa?
Domowe instalacje wodociągowe muszą być budowane zgodnie z wymogami Prawa budowlanego. Normy te dotyczą także umiejscowienia i warunków pracy wodomierzy, które muszą być chronione przed czynnikami atmosferycznymi i uderzeniami oraz łatwo dostępne i wygodne do odczytu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest studnia wodomierzowa i w jakich okolicznościach i warunkach musi być stosowana.
Gdzie można montować wodomierz?
Wodomierzy służy do pomiaru objętości wody, która przepływa przez instalację wodociągową i musi być obligatoryjnie montowany w każdej lokalizacji jej odbioru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa miejsce do montażu wodomierza powinno być:
łatwo dostępne,
wygodne do odczytu wskazań wodomierza,
wyodrębnione z pomieszczeń użytkowo-gospodarczych,
chronione przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi,
zabezpieczone od wpływów instalacji elektrycznych i gazowych.
Prawo budowlane precyzyjnie określa miejsca instalacji licznika zużycia wody. Wskazuje na piwnice, pomieszczenia na parterze budynku, a także garaże domów jednorodzinnych, pod warunkiem że nie są ogrzewane. Jeżeli żadna z wymienionych lokalizacji licznika nie jest dostępna, to wówczas normy przewidują budowę specjalnej konstrukcji zewnętrznej, czyli studni wodomierzowej. Zagłębia się ją do gruntu, jednak tak, aby zapewniała bezpieczną i poprawną pracę wodomierza oraz gwarantowała wygodny dostęp do licznika.
Jak wyglądają studnie wodomierzowe?
Jeszcze kilkanaście lat temu przy budowie studni wodomierzowych używano prefabrykowanych elementów betonowych. Były to z reguły kręgi z betonu lub podobne konstrukcje. Tego typu studnie do liczników wody obarczone były bardzo dużą ilością wad. Nie zapewniały należytej szczelności i nie gwarantowały wystarczającego zabezpieczenia przed przemarzaniem. Były także bardzo ciężkie co komplikowało ich transport i budowę, przez to były także stosunkowo drogie. Współcześnie stosuje się nowoczesne zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Najlepsze studnie wodomierzowe powstają z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne laminatu poliestrowo-szklanego. Produkowane są przez specjalistyczne firmy, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i rozbudowanym zapleczem technologicznym. Dobrym przydałem jednej z bardziej aktywnych firm, jest działający w regionie Włocławka Zakład Przetwórstwa Tworzyw w Chełmicy Małej, który oferuje także zbiorniki na deszczówkę i na opryski oraz buduje przepompownie ścieków i drenażowe przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Studnie wodomierzowych z tworzyw sztucznych
Popularne studnie wodomierzowe mają monolityczną budowę, która skutecznie zabezpiecza ich wnętrza przed napływem wód gruntowych i opadowych, co jest podstawowym zadaniem studzienek, regulowanym przez przepisy prawa. Studzienki na liczniki wody produkcje się najczęściej z laminatu poliestrowo-szklanego. Materiał ten powstaje poprzez przesycanie warstw mat i tkanin szklanych żywicą poliestrową. Proces ten może przebiegać ręcznie przy użyciu pędzli lub wałków albo poprzez natryskiwanie na jednorazowe formy. Łatwe w formowaniu laminaty poliestrowo-szklane są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, uszkodzenia chemiczne i mechaniczne oraz wpływ środowiska. Dlatego materiał ten doskonale sprawdza się przy budowie studni wodomierzowych, a także tak wymagających obiektów, jak osadniki gnilne do przydomowych oczyszczalni ścieków, zbiorniki na deszczówkę, czy zbiorniki do przepompowni ścieków.
Parametry studni na liczniki wody
Najlepsi producenci studni wodomierzowych oferuję produkty spełniające najwyższe standardy użytkowe. Wszystkie studzienki do wodomierzy wykonane z tworzyw sztucznych mają wlaminowane króćce z gwintem zewnętrznym, zgodnie z normą DN32 lub DN50. Pozwala to na bezpieczne zamykanie studni i skuteczną ochronę wodomierza oraz przyłączy i innych elementów instalacji wodociągowej przed czynnikami zewnętrznymi, a w szczególności atmosferycznymi. Najczęściej spotykanymi studniami do montażu liczników wody są studnie o wymiarach:
800 mm x 1800 mm,
1000 mm x 1800 mm,
1200 mm x 2000 mm,
1300 mm x 2000 mm,
1800 mm x 2000 mm.
Wybór odpowiedniej wielkości studni zależy od wymagań instalacyjnych, specyfiki gruntu oraz konkretnych potrzeb inwestora.
Zalety laminatowych studni wodomierzowych
Podsumowując wszystkie zalety studzienek do wodomierzy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich walory używkowe. Studnie z tworzyw sztucznych są wytrzymałe i odporne na wszystkie czynniki, jakie mogłyby im zagrozić. Dzięki temu są niezniszczalne i mogą służyć bezawaryjnie przez dziesiątki lat. Są lekkie, co ma duże znaczenie podczas transportu oraz przy ich montażu. Zapewniają doskonałą szczelność, która jest gwarantem poprawnego działania wodomierza, a także są odporne na przemarzanie. Warto też wspomnieć, że są relatywnie tańsze od przestarzałych i niedoskonałych konstrukcji betonowych.
Reasumując, studnie wodomierzowe są:
odporne na warunki atmosferyczne,
łatwe w montażu,
szczelne i odporne na pęknięcia,
oraz pozwalają na utrzymywanie dodatniej temperatury w okolicy wodomierza.
Gdzie najlepiej usytuować studzienkę na licznik poboru wody?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami studnia wodomierzowa musi znajdować się w odległości nie mniejszej niż 2 m od ogrodzenia lub linii rozgraniczającej nieruchomość, licząc od osi studni. Licznik wody powinien być tak zamontowany, aby nie był narażony na żadne uderzenia oraz wibracje pochodzące z zewnątrz, a przede wszystkim z ulicy. Normy dopuszczają instalację dwóch wodomierzy w jednej studzience w przypadku domów w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Do studni wodomierzowej musi być dogodny dostęp, który pozwoli na jej inspekcję oraz łatwy odczyt wskazań licznika wody użytkowej. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji, skontaktuj się za specjalistami, choćby ze wspomnianego Zakładu Przetwórstwa Tworzyw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana