Czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?
Fotowoltaika jest bardzo rozwiniętą dziedziną. Osoby zainteresowane jej niuansami na pewno zetknęły się z dwoma pojęciami – „panelami fotowoltaicznymi” i „kolektorami słonecznymi”. Każde z tych urządzeń posiada inną budowę i właściwości, jednak ich zadanie jest takie samo – ogrzać budynek, do którego je przyporządkowano. Czym charakteryzuje się każda z tych technologii?
Czym jest panel fotowoltaiczny?
Panele fotowoltaiczne, jako składowa instalacji fotowoltaicznych, są specjalnymi urządzeniami, które wchłaniają promienie słoneczne i zamieniają je na darmową energię elektryczną (można ją następnie wykorzystać w domu, biurowcu lub innym budynku użyteczności publicznej). Zbudowane są z krzemu. Panele fotowoltaiczne pracują również zimą i jesienią, choć mniej efektywnie. Ilość pozyskanej energii zależy w głównej mierze od intensywności promieni słonecznych, mocy całej instalacji oraz nachylenia paneli.
Najpopularniejszym typem paneli fotowoltaicznych są modele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Każdy charakteryzuje się innymi właściwościami. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są stosunkowo tanie, ale cechują się mniejszą sprawnością i niższą odpornością. Zazwyczaj prezentują się jako panele w barwie jasnoniebieskiej. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są wybierane znacznie częściej przez rodziny. Charakteryzują się większą wydajnością i trwałością, ale są o wiele droższe. Mają zazwyczaj ciemną barwę (ciemnoniebieską lub czarną), a także charakterystyczny kształt kwadratu ze ściętymi rogami.
Montażem paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych i użytkowych zajmuje się firma Progress Fotowoltaika z Łomianek.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne działają tylko wtedy, gdy padają na nie promienie słońca, a zatem w słoneczne dni. Podczas chłodnych miesięcy niemal nie funkcjonują. Owe urządzenia również wpływają na ogrzewanie domu jednorodzinnego lub biurowca. Wspierają konwencjonalne źródła ogrzewania. Powinny być ustawione w kierunku południowym – wtedy działają najefektywniej. Składają się absorbera, który transportuje promienie słoneczne do specjalnego czynnika składającego się z glikolu i wody. Owa ciecz oddaje zasobnikowi ciepło – zawsze w postaci ciepłej wody.
Najczęściej mamy do czynienia z płaskimi i próżniowymi kolektorami słonecznymi. Pierwsze zbudowane są z metalowej płyty, rurek, zasobnika, absorbera, obudowy izolowanej wełną mineralną. Nagrzana promieniami słonecznymi ciecz (płyn solarny) ogrzewa wodę w zasobniku, która następnie produkuje ciepłą wodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana