Instalacja i obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków w świetle prawa
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązania, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Są przyjazne dla środowiska, stosunkowo tanie w budowie i ekonomiczne w użytkowaniu. Montuje się je szczególnie wtedy, gdy nie można skorzystać z przyłączenia domu do kanalizacji miejskiej. Sprawdźmy zatem, jakie wyróżniamy rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków oraz które przepisy regulują ich budowę i późniejszą eksploatację?
Jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?
Zasadniczo przydomowe oczyszczalnie ścieków można podzielić na mechaniczne i biologiczne. Montaż tych pierwszych, ze względu na rozbudowany system drenażowy, wymaga dość dużej powierzchni, a także gruntu o odpowiedniej przepuszczalności. Dlatego takie rozwiązania nie wszędzie mogą być stosowane. Bardziej uniwersalne są oczyszczalnie biologiczne, które zajmują niewiele miejsca i w związku z tym można je instalować nawet na małych działkach.
Nic więc dziwnego, że biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, to obecnie najchętniej wybierane rozwiązania. Instalacje takie można zamówić m.in. w firmie Bio-Tek, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu nowoczesnych rozwiązań z zakresu zagospodarowania nieczystości płynnych. Firma świadczy swoje usługi na terenie Szczecina, Stargardu, Pyrzyc i innych miejscowości województwa zachodniopomorskiego.
Jakie wymagania prawne musi spełniać przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia kilku warunków formalnych. Należy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza montaż takiej instalacji. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji. W przypadku oczyszczalni ścieków o wydajności do 7 5 m3/d nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
Podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, warto pamiętać o tym, aby wybierać modele posiadające certyfikaty techniczne. Nie można także zapominać o przepisach regulujących montaż samej oczyszczalni. Określają one m.in. minimalne odległości, jakie muszą być zachowane między elementami oczyszczalni a budynkiem mieszkalnym, granicą sąsiednich działek, ciągami pieszymi lub komunikacyjnymi, a także innymi nieruchomościami oraz pozostałymi urządzeniami terenowymi np. studnią wody pitnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana