Instalacje chłodnicze CO2. Charakterystyka
Instalacje chłodnicze kojarzą się raczej z wydzielaniem do atmosfery szkodliwych freonów. Nic bardziej mylnego. Alternatywą jest dwutlenek węgla, wykorzystywany jako czynnik chłodniczy już od połowy XIX wieku. W połączeniu z nowymi technologiami daje pozytywne, wydajne efekty. Instalacje chłodnicze CO2 to podstawa w większości krajów Europy Zachodniej. Takie rozwiązanie coraz częściej przenika także do polskich realiów. Czym charakteryzują się instalacje chłodnicze na bazie dwutlenku węgla?
Czym są instalacje chłodnicze CO2?
Instalacje chłodnicze na bazie CO2 (R744), jak nazwa wskazuje, zawierają w swoim obiegu dwutlenek węgla. Powstały jako reakcja na postępujące zmiany klimatyczne. Wyróżniają się dużą wydajnością układu, doskonałymi parametrami pracy, niewiele większym kosztem chłodziwa oraz ekologicznym charakterem. Stanowią idealną alternatywę dla szkodliwych układów freonowych, wydzielających fluorowane gazy cieplarniane. Największą wadą takich instalacji chłodniczych jest wysoka cena poszczególnych komponentów.
Firma ROSZAK Chłodnictwo – Klimatyzacja zajmuje się projektowaniem i realizacją różnych instalacji chłodniczych (w tym CO2) i klimatyzacyjnych. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje komory mroźnicze, szafy i komory chłodnicze, systemy klimatyzacji typu split.
Zalety CO2 jako czynnika chłodniczego
Dwutlenek węgla – w odpowiednich proporcjach - jest doskonałym gazem chłodniczym. Musi osiągać co najmniej 99,9% czystości oraz wilgotność na poziomie maksymalnie 5 ppm wagowych. CO2 charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termodynamicznymi, naturalnością. Wykazano, że wydajność układu chłodniczego na jego bazie jest znacznie większa niż w przypadku freonów.
Dwutlenek węgla w instalacjach chłodniczych ma dużo zalet – takie chłodziwo jest niepalne, neutralne chemicznie dla ludzi i zwierząt oraz stuprocentowo ekologiczne. CO2 wiąże się także z możliwością osiągnięcia bardzo niskich temperatur, co jest pożądane w chłodniach. Takie systemy wykazują mniejszą wrażliwość układów na spadki ciśnień.
Wadą instalacji chłodniczych na bazie dwutlenku węgla jest wysokie ciśnienie pracy i postojów. Wiąże się to z montażem większej liczby zaworów bezpieczeństwa oraz dodatkowych urządzeń chłodniczych (to wyższe koszty).
Zastosowanie instalacji chłodniczych CO2
Instalacje chłodnicze CO2 wykorzystuje się głównie w chłodnictwie transportowym, przemyśle spożywczym (w szczególności mleczarstwie), dużym chłodnictwie przemysłowym, dużych supermarketach i hipermarketach (jako instalacje kaskadowe), instalacjach okrętowych i średnim chłodnictwie komercyjnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana