Jak często czyścić odwodnienie liniowe?
Planując wykończenie podjazdu, ścieżki lub innego terenu na zewnątrz budynku, trzeba przemyśleć także kwestię systemu odpowiedzialnego za odwadnianie. Topniejący ścieg czy woda spływająca po intensywnych opadach deszczu mogą bowiem sprawić, że korzystanie z posesji okaże się albo bardzo utrudnione, albo zupełnie niemożliwe. Czym charakteryzują się odwodnienia i jak często należy je czyścić?
Czemu odwodnienie liniowe jest ważne?
Odwodnienie liniowe ma do odegrania jedną podstawową rolę – chodzi o odprowadzanie wody. Czynnik gromadzi się na przykład na skutek topniejących ściegów. Dużo gorzej, jeśli na terenie zewnętrznym pojawia się nadmiarowa woda pochodząca z myjki ciśnieniowej służącej do czyszczenia kostki brukowej. Może ona zawierać detergenty, które – jeśli nie zostaną odprowadzone – wżerają się w materiał i powodują jego niszczenie. Poza tym, jeśli dojdą do gleby, to mogą ją trwale zanieczyścić. Właśnie dlatego stosuje się odwodnienia liniowe.
Czym cechują się odwodnienia?
Liniowe odwodnienia umiejscowione wzdłuż ścieżki lub w innym miejscu posesji to skuteczne i stosunkowo budżetowe rozwiązanie, które umożliwia sukcesywne odprowadzanie wody oraz znajdujących się w niej zanieczyszczeń do odpływu. Podstawowe komponenty systemu odprowadzania wody to korytka, ruszty oraz studzienki. Jeśli chodzi o przykładowe metody wykonania, to zalicza się do nich na przykład wprowadzenie w grunt pod odwodnieniem rury drenażowej na poziomie kilku metrów. Oczywiście to tylko jeden ze sposobów instalacji odwodnienia. O polecaną technikę warto dopytać specjalistów, z firmy PHU MABUD.
Warto wiedzieć, że odpowiednio wykonane odwodnienie liniowe nie powinno sprawiać problemów. W zupełności wystarczy, jeśli właściciel terenu raz na jakiś czas podniesie kratkę, po czym oczyści korytko z błota, liści czy niewielkich patyków.
Z jaką częstotliwością czyścić odwodnienie liniowe na zewnątrz?
Częstotliwość oczyszczania takich systemów jest uzależniona od pory roku, od wielkości kratek oraz od tego, na jakim terenie wykonuje się odwodnienie. Na pewno dobrym pomysłem będzie kontrolowanie tego, co dzieje się pod kratką oraz sprawdzanie, jak zachowuje się cały układ po kontakcie z wodą. Jeśli widzisz, że odwodnienie liniowe nie spełnia swojej funkcji, a zanieczyszczenia nie są odprowadzane, to znak, że trzeba przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Takie zajęcie nie zajmuje dużo czasu, choć jest dość żmudne. Warto jednak o to zadbać, jeśli chcesz się cieszyć estetycznym terenem zewnętrznym, z którego można bez przeszkód korzystać nawet w porach deszczowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana