Jak dobiera się moc układu kompensacyjnego?
Funkcjonowanie większości zakładów produkcyjnych i dużych przedsiębiorstw mających spore zapotrzebowanie na energię elektryczną z reguły oznacza konieczność pobierania mocy biernej oraz uiszczania z tego tytułu specjalnych opłat. Są one spowodowane faktem, iż obciąża ona sieć, a jej dystrybucja oznacza wymierne straty finansowe dla dostawcy prądu. Istnieją jednak skuteczne metody uniknięcia takich opłat.
Jak uniknąć opłat za pobór mocy biernej?
Pobór mocy biernej przy przekroczeniu określonego przez dostawcę w taryfie lub umowie prądu poziomu współczynnika mocy cosφ oznacza konieczność ponoszenia dodatkowych opłat zwiększających koszty pozyskiwania energii elektrycznej. Sposobem na zmniejszenie obciążeń finansowych oraz poprawę parametrów dostępnego zasilania będzie zastosowanie układów kompensacyjnych, które pozwolą na optymalną gospodarkę mocą bierną i dostarczanie jej w tych punktach sieci, gdzie będzie w danym momencie potrzebna. Takie rozwiązanie wymaga jednak prawidłowego określenia swoich potrzeb w tym obszarze i ustalenia, jaka moc kompensatorów okaże się wystarczająca.
Metody określania mocy kompensatorów
Określenie, jakie urządzenia kompensacyjne będą niezbędne w przypadku konkretnych instalacji lub maszyn wymaga precyzyjnego ustalenia wymaganego przez nie natężenia prądu oraz współczynnika mocy. Moc układu kompensacyjnego dobiera się tak, żeby współczynnik mocy cosφ w układzie zasilającym wynosił nie mniej niż 0,9. W tym celu dokonuje się pomiarów pod obciążeniem dającym możliwość wyliczenia wartości przeciętnych, a następnie przeprowadza potrzebne obliczenia, biorąc pod uwagę wartość napięcia i prądu pozornego oraz rzeczywistego współczynnika mocy cosφ. Alternatywną metodą jest porównywanie zapisów z dłuższego okresu, co pozwala na pomniejszenie zmierzonej mocy biernej o zmierzoną moc czynną i uzyskanie wartości wymaganej mocy urządzenia kompensacyjnego. Fachowe wsparcie w procesie doboru potrzebnych urządzeń da możliwość znacznej poprawy efektywności energetycznej. REBUD z Nowej Soli jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu układów kompensacyjnych na bazie kondensatorów i dławików, a także zapewniającą wszechstronną pomoc w określeniu, jaki sprzęt będzie konieczny w przypadku danego przedsiębiorstwa i konkretnych urządzeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana