Jak dobrać pompę do chłodziwa?
Pompy do chłodziwa służą pompowaniu cieczy i znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach, w tym klimatyzacyjnych, wodociągowych czy przemysłowych. Wykorzystywane są w obiegach wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Przemysłowe pompy do chłodziwa stosowane są także do obrabiarek metalu, np. tokarek i frezarek, układów filtrujących, przemysłowych maszyn myjących czy zespołów chłodzących.
Czym jest chłodziwo i jak działa pompa do chłodziwa?
Chłodziwo to nic innego jak ciecz do obróbki metali zwana też cieczą obróbczą lub chłodząco-smarującą. Chłodziwa służą do obniżenia temperatury ostrzy narzędzia skrawającego, a także do obniżenia temperatury powierzchni obrabianego materiału. Zmniejszają tarcie pomiędzy narzędziem i powierzchnią obrabianą. Chłodziwo dostarczane jest za pomocą pompy do chłodziwa pod różnym ciśnieniem. Dzięki niemu można wyeliminować czynniki generujące przerwy w produkcji. Mowa tu o długich wiórach, które gromadzą się wokół maszyny lub obrabianego przedmiotu, co w konsekwencji może wyłączyć obrabiarkę z produkcji nawet na kilka dni.
Większość maszyn do obróbki metalu posiada zewnętrzny układ chłodzenia, który składa się ze zbiornika cieczy obróbczej, pompy, systemu filtracyjnego i systemu przewodów. Jak działa taki układ chłodzenia? Otóż chłodziwo pobierane za pomocą pompy ze zbiornika, podawane jest przez system przewodów do strefy skrawania. Tam za pomocą wężyków zrasza strefę skrawania, a następnie część cieczy spływa do kanałów odpływowych. Zanieczyszczona ciecz przepływa przez sitka oddzielające wióry i przez system filtracyjny skąd wraca do zbiornika.
Na co zwracać uwagę przy doborze pompy do chłodziwa?
Właściwy dobór pompy do chłodziwa ma bardzo duże znaczenie. Wymagania dotyczące pompy do skutecznej obsługi systemu podawania chłodziwa pod wysokim ciśnieniem dotyczą przede wszystkim ciśnienia i natężenia przepływu – zauważa ekspert z firmy Bulmach, która dostarcza obrabiarki do metalu, wyposażenie i podzespoły dla hydrauliki siłowej.
80 bar to ciśnienie wystarczające w większości zastosowań. Wyższe ciśnienie, tj. do 150 bar sprawdza się w obróbce materiałów mało podatnych na łamanie wióra. Z kolei natężenie przepływu chłodziwa zależy od liczby i średnicy wylotów. Dostępne na rynku pompy do chłodziwa występują w różnych wielkościach i z różną liczbą stopni zapewniających wymagany przepływ oraz ciśnienie cieczy. Jeżeli nie wiesz, jaką pompę wybrać, skorzystaj z porady ekspertów specjalizujących się w hydraulice siłowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana