Jak działa stacja uzdatniania wody?
Jakość wody ma realny wpływ na stan instalacji hydraulicznych oraz urządzeń sanitarnych. Od jej jakości zależy też żywotność i wydajność pracy niektórych maszyn bądź sprzętów. Nieskazitelnie czysta woda jest też niezbędna do produkcji artykułów branży spożywczej, włókienniczej czy farmaceutycznej. Do oczyszczania wody w gospodarstwach domowych i w przemyśle wykorzystuje się stacje uzdatniania wody.
Czym właściwie jest uzdatnianie wody?
Uzdatnianie wody ma na celu dostosowanie jej właściwości fizykochemicznych do wymagań wynikających z jej zastosowania. Podstawowym czynnikiem wpływającym na wykorzystaną metodę uzdatniania wody jest jej skład. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o użyciu danej technologii, konieczne jest wykonanie precyzyjnej analizy próbki wody z konkretnego ujęcia.
Pierwszym i niezbędnym etapem w każdej stacji uzdatniania wody jest filtracja mechaniczna. Zarówno woda studzienna, jak i ta wodociągowa zawiera różne zanieczyszczenia stałe w postaci piasku lub blaszek rdzy. Skuteczność tego procesu zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego i wpływa bezpośrednio na ochronę przewodów i zainstalowanej armatury.
Odżelazianie i odmanganianie wody
Wody podziemne są mniej narażone na zanieczyszczenia wynikające z gospodarczej działalności człowieka, cechują się jednak podwyższoną zawartością manganu i żelaza. Zbyt duża ilość tych substancji powoduje zmianę koloru wody oraz jej zmętnienie. Prowadzi to między innymi do powstawania rdzawych osadów na urządzeniach sanitarnych.
Usuwanie żelaza czy manganu polega na przeprowadzaniu ich rozpuszczalnych związków w formy trudno rozpuszczalne, które następnie zatrzymują się na drodze filtracji na odpowiednim złożu. Jego wybór zależy od skłądu wody, postaci, w jakiej występują zanieczyszczenia oraz zawartości tlenu rozpuszczonego oraz dwutlenku węgla i związków organicznych.
Zmiękczanie wody
Nadmierna twardość wody powoduje powstawanie kamienia kotłowego, przyczyniając się do zmniejszenia wydajności ogrzewania w urządzeniach działających na zasadzie wymiany ciepła, oraz większego zużycia środków myjących i piorących. Aby uniknąć skutków osadzania się kamienia, warto skorzystać z usług firmy Aqualine.
Zmiękczanie wody jest możliwe dzięki usuwaniu twardości poprzez wymianę jonową. Przed zmiękczaczem konieczne jest zamontowanie filtra mechanicznego, który zabezpieczy elementy urządzenia przed zanieczyszczeniami, przedłużając jego żywotność. Woda poddawana zmiękczaniu powinna zostać też odżelaziona i odmanganiona.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana