Jak konserwować biurową wentylację?
Właściwe czyszczenie wentylacji zapewnia prawidłowy obieg powietrza w przestrzeni biurowej. To ważne ze względów sanitarnych i higienicznych. Regularna konserwacja instalacji ma wpływ na zdrowie przebywających w biurze osób. Eliminuje ryzyko alergii, bólów głowy czy infekcji. Ma wpływ na samopoczucie pracowników. Z tego powodu specjaliści zalecają, by czyszczenie takie przeprowadzać minimum raz na 12 miesięcy. Dowiedz się, jak to robić!
Najważniejsze zasady czyszczenia wentylacji biurowej
W pomieszczeniach biurowych stosowana jest wentylacja naturalna lub mechaniczna. W przypadku pierwszym ruch powietrza jest możliwy dzięki kratkom wentylacyjnym, które zamontowane są w ścianach. Dużo większą skutecznością cechuje się wentylacja mechaniczna. Przepływ powietrza wymuszany jest w niej przez wentylator. Jego sprawność zależy od stanu instalacji. Konieczne jest jej regularne serwisowanie przez profesjonalną firmę. Jej usługi to na ogół:
sprawdzenie stanu wentylacji,
wymiana filtrów powietrza,
oczyszczenie instalacji,
konserwacja,
regulacja wentylatorów.
Czyszczenie wentylacji biurowych jest warunkiem bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających w biurze. Ma ono na celu usunięcie szkodliwych i niebezpiecznych zanieczyszczeń, wirusów i bakterii. Samo oczyszczenie kanałów wentylacyjnych pozwala odczuć różnicę w jakości powietrza.
Rzetelnie realizowany proces czyszczenia obejmuje rozpoznanie stanu wentylacji i ustalenie zakresu niezbędnych prac. Czyszczenie odbywa się na mokro lub sucho, towarzyszy mu na ogół dezynfekcja. Często przeprowadza się również badania mikrobiologiczne oraz kontrolę.
Metody i częstotliwość czyszczenia wentylacji
Jak wskazują specjaliści firmy KOGA, czyszczenie wentylacji zajmuje specjalistom na ogół od kilku do kilkunastu godzin. Wiele zależy od wielkości instalacji oraz stopnia jej zanieczyszczenia. Na ogół stosuje się metodę:
czyszczenia na mokro – stosuje się tylko atestowane środki chemiczne,
czyszczenia na sucho – szczotkowanie, sprężonym powietrzem, ręczne odkurzanie.
W większości przypadków stosuje się metodę szczotkowania. Używa się w niej profesjonalnych maszyn i urządzeń, które są wprowadzane do przewodów. Szczotki skutecznie usuwają zanieczyszczenia ze ścianek, występujące w kanale podciśnienie ułatwia transportowanie zanieczyszczeń do urządzenia odciągowego.
Wentylacja biurowa powinna być czyszczona i konserwowana co najmniej raz na 12 miesięcy. W ten sposób można dobrze ocenić realny stan instalacji i podjąć odpowiednie działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana