Jak poprawnie zamontować antenę telewizyjną?
Montaż anteny telewizyjnej wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i właściwego przygotowania. Aby działała prawidłowo, musi zostać odpowiednio umiejscowiona. Ważne, aby nie zasłaniały jej budynki, drzewa czy inne obiekty. Do poprawnego przeprowadzenia całego procesu przydatne okazują się pewne wskazówki. W jaki sposób można skutecznie zainstalować antenę telewizyjną?
Montaż anteny telewizyjnej krok po kroku
Aby szybko i skutecznie zainstalować antenę telewizyjną, konieczne są pewne narzędzia. Trzeba przygotować kabel antenowy, kombinerki, taśmę izolacyjną, wiertarkę z dużą mocą i oczywiście antenę wraz z masztem antenowym. Mając cały komplet akcesoriów i wyposażenia, można przystąpić do działania.
Krok pierwszy polega na przygotowaniu przewodu. Aby zrobić to poprawnie, należy z obu stron kabla zamontować końcówkę typu F. Aby to było możliwe, trzeba wpierw usunąć izolację, a następnie odciągnąć widoczne druciki w dół.
Kolejny etap obejmuje instalację masztu. Można to zrobić na balkonie lub za oknem. Biorąc pod uwagę typ tego elementu, nie ma znaczenia, jaki rodzaj zostanie zastosowany do montażu anteny telewizyjnej. Z powodzeniem sprawdzi się nawet kawałek starej metalowej rurki. W ścianie budynku należy najpierw wywiercić wiertarką udarową otwory na maszt, a następnie przykręcić go solidnie do fasady budynku.
Instalację anteny naziemnej wykonuje się na maszcie przytwierdzonym do elewacji budynku. Należy pamiętać, by śruby montażowe przytrzymujące urządzenie umożliwiały swobodne manewrowanie jego położeniem.
O czym pamiętać podczas montażu anteny telewizyjnej?
Ustawienie anteny naziemnej warto rozpocząć od zapoznania się z umiejscowieniem lokalnych multipleksów, czyli nadajników sygnału. Mapki z ich dokładnym położeniem można znaleźć w internecie. Dzięki temu poprawne ustawienie anteny zajmie kilka minut. W razie problemów, można skorzystać z pomocy specjalistów, np. firmy MAXCOM.
Wybór wielkości urządzenia w głównej mierze zależy od miejsca zamieszkania. Gdy dom znajduje się w centrum miasta, najczęściej wystarcza niewielka antena telewizyjna, a nawet małe urządzenie pokojowe. Jeśli jednak dostęp do kanałów telewizyjnych ma być zapewniony na peryferiach oddalonych od nadajników, lepiej wybrać większe urządzenie wyposażone we wzmacniacz.
Łapanie sygnału z najbliższego nadajnika zazwyczaj wymaga milimetrowej precyzji. Trzeba pamiętać, że telewizor przy każdej zmianie położenia anteny naziemnej potrzebuje co najmniej kilku sekund na zaktualizowanie nowych danych sygnału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana