Jak prawidłowo wykonać instalację wod-kan w domu jednorodzinnym?
Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w infrastrukturę pozwalającą na jego wygodne użytkowanie. Wśród systemów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszkanie w domu jednorodzinnym, znajdą się przede wszystkim instalacja elektryczna zapewniająca działanie większości urządzeń oraz wodno-kanalizacyjna, gwarantująca dostęp do wody pitnej i gospodarczej, a także sprawne odprowadzanie ścieków.
Z czego powinna się składać instalacja wodno-kanalizacyjna?
Instalacja wodno-kanalizacyjna służy do rozprowadzenia po budynku rur z zimną wodą pobieraną z własnej studni głębinowej lub przyłącza wodociągowego, a także z ciepłą, która może być przygotowywana dzięki kotłowi lub pompie ciepła, a w terenach mocno zurbanizowanych również czerpana z sieci miejskiej. W domach budowanych poza dużymi aglomeracjami oprócz rur i zaworów będzie też potrzebny bojler. W większości przypadków ciężko będzie się obejść bez instalacji grzewczej podłączonej do kotła centralnego ogrzewania lub działającej za sprawą ciepła systemowego. Może ona składać się z klasycznych grzejników, a także ogrzewania płaszczyznowego, zwykle popularnej podłogówki. Kanalizacja to z kolei odpływy, które pozwalają na wyprowadzenie zużytej wody poza budynek. Zazwyczaj budynki jednorodzinne są projektowane tak, by wystarczyło wykonanie jednego lub dwóch pionów kanalizacyjnych z odpowiednim odpowietrzeniem. Warto pamiętać, że im większy i wyższy budynek, tym bardziej skomplikowane i kosztowniejsze będą jego instalacje wodno-kanalizacyjne. We Wrocławiu projektowaniem i wykonywaniem systemów tego rodzaju zajmuje się firma DERKON.
Jakich materiałów używa się do przygotowania instalacji wodno-kanalizacyjnej?
Instalacje wodne mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej wybierane są rury z tworzyw sztucznych. Szczególnie chętnie wybierane są rury z polietylenu (PE) albo polipropylenu (PP), które mogą być łączone przez zgrzewanie. Stosuje się też rury z PVC, które klei się z użyciem odpowiednich kształtek i łączników. Popularne są rury typu PEX, używane także do instalacji ogrzewania podłogowego. W wielu przypadkach korzysta się z rur miedzianych. Najrzadziej wybiera się dziś rury stalowe. W przypadku rur kanalizacyjnych standardem są rury z PVC, choć korzysta się także z polipropylenu (PP), oraz rur z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE).
Projektowaniem i wykonawstwem instalacji wodno-kanalizacyjnych zajmuje się firma DERKON. Specjalizuje się w montażu pomp ciepła gruntowych i powietrznych, a także wykonywaniu systemów ogrzewania podłogowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana