Jak redukować ciśnienie w przemysłowych instalacjach gazowych?
Sprawna instalacja gazowa gwarantuje wydajność urządzeń wchodzących w jej skład, a także bezpieczeństwo użytkowników budynku, w którym jest zamontowana. Jednym z warunków bezpiecznej eksploatacji instalacji gazowej jest równoważenie ciśnienia gazu. Zbyt wysokie ciśnienie może bowiem prowadzić do szeregu zdarzeń, zagrażających infrastrukturze oraz użytkownikom budynku wyposażonego w instalację gazową. Jak redukuje się ciśnienie w instalacjach gazowych?
Redukcja ciśnienia gazu – dlaczego to tak istotne?
Redukcja, czyli obniżenie ciśnienia gazu – zarówno w butli gazowej, jak i gazu ziemnego, to element niezbędny, umożliwiający wygodne i bezpieczne korzystanie z butli lub z instalacji gazowej. Redukcja ciśnienia gazu to obniżenie go do ciśnienia roboczego, odpowiedniego dla zasilanego przez gaz urządzenia (piec gazowy, kuchenka, ogrzewacz).
Elementem niezbędnym, służącym redukcji ciśnienia gazu, a zarazem jednym z najważniejszych składowych instalacji gazowej, jest reduktor gazu ziemnego. Reduktory stosuje się zarówno w butlach z gazami technicznymi, jak i do gazu ziemnego, na przykład w celu doprowadzenia zasilania do kuchenki gazowej czy kotła grzewczego.
Godną polecenia firmą, oferującą szeroki wybór najwyższej jakości reduktorów gazu, a także pozostałych elementów wchodzących w skład armatury gazowej dla instalacji przemysłowych, takich, jak: kompensatory, filtry gazu, czujniki ciśnienia, zawory kulowe czy zawory elektromagnetyczne, jest SPEKTRUM.
Na jakiej zasadzie działa reduktor gazu?
Reduktory gazowe to urządzenia, które można instalować zarówno bezpośrednio na gazomierzu, jak i w ciągu redukcyjnym. Sprawny, wysokiej jakości reduktor ciśnienia gazu ziemnego, zapewnia właściwą pracę systemów gazowych, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Reduktor ciśnienia gazu stanowi podstawowy element każdej instalacji gazowej.
Istnieje kilka rodzajów reduktorów w zależności od przeznaczenia, jednak zasada działania we wszystkich jest podobna. Na reduktor składa się system przewodów o różnym świetle. Zmniejszanie ciśnienia zależy od mechanizmu sterującego – w niektórych modelach ciśnienie kontroluje się poprzez docisk śruby, w innych zaś, wartość redukcji utrzymywana jest na jednym poziomie. Warto dodać, że o ile w przypadku gazów technicznych niezbędna jest zwykle regulacja ciśnienia wyjściowego za pomocą śruby – zależnie od potrzeb dyktowanych przez wykonywane zadania, o tyle reduktor ciśnienia gazu ziemnego może być ustawiony na wartość stałą, gdyż kuchenka, kocioł grzewczy czy inne tego typu urządzenie, pracuje na jednej wartości ciśnienia gazu, nie występuje zatem konieczność jego regulowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana