Jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo domowe na wypadek braku prądu?
Dostęp do elektryczności to podstawa codziennego funkcjonowania w praktycznie każdym aspekcie – energii elektrycznej używamy do zasilenia niemalże wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym. To wygodne rozwiązanie, ale również bardzo niebezpieczne, ponieważ w przypadku przerw w dostawie energii tracimy możliwość żeby chociażby przygotować jedzenie. Na szczęście można się przed takimi sytuacjami do pewnego stopnia zabezpieczyć. O czym należy pamiętać?
Solidny agregat prądotwórczy to podstawa
W przypadku tak zwanych blackoutów, czyli planowanego, długotrwałego odcięcia energii elektrycznej lub nawet kilkugodzinnej awarii zasilania, podstawowym zabezpieczeniem jest agregat prądotwórczy. To urządzenie wyposażone w silnik napędzany przy pomocy benzyny, oleju opałowego bądź z pomocą wału odbioru mocy ciągnika rolniczego, które po uruchomieniu zaczyna generować prąd elektryczny o konkretnych parametrach. Przy ich pomocy można zasilić najważniejsze odbiorniki energii, takie jak sprzęty AGD czy urządzenia elektroniczne. Należy jednak pamiętać, że agregat może generować prąd o pewnej maksymalnej mocy – dlatego należy przed zakupem konkretnego urządzenia dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na energię w domu.
Wysokiej jakości agregaty prądotwórcze można znaleźć w ofercie firmy Agroprzem.
Zasilacze awaryjne (UPS)
Te urządzenie pełnią funkcję bezpiecznych źródeł energii elektrycznej dla urządzeń elektronicznych – przede wszystkim komputerów. Posiadają one akumulator, który podczas dostępu do prądu z sieci jest w pełni załadowany. W momencie wystąpienia awarii sieci, zasilasz automatycznie się uruchamia, zapobiegając gwałtownemu wyłączeniu urządzeń i tym samym utraty danych. Zasilacze awaryjne zapewniają zapas energii na czas od kilku godzin do kilku dni, w zależności od intensywności ich użytkowania. Można je również – w razie konieczności – ładować przy użyciu agregatów.
Powerbanki
To niewielkie zapasowe baterie, które za pośrednictwem złącza USB można połączyć z dowolnym urządzeniem mobilnym, np. telefonem. W razie przeciągających się sytuacji kryzysowych powerbank jest absolutnie niezbędny do utrzymania stałej komunikacji ze światem zewnętrznym.
Kuchenka gazowa
Jeśli w naszej kuchni posiadamy kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, w momencie przerwy w dostawie prądu pozostajemy praktycznie bez możliwości przygotowania jakichkolwiek ciepłych posiłków. Dlatego warto wyposażyć się zawczasu w przenośną kuchenkę gazową. Turystyczne urządzenie jest łatwe w obsłudze i niewielkie, dlatego nie ma problemu z jego przechowywaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana