Jaka jest różnica między cewką powietrzną a z rdzeniem ferrytowym?
Cewki zwane też dławikami indukcyjnymi zapobiegają niekontrolowanym zmianom w natężeniu prądu. Mają formę niewielkich elementów o mało skomplikowanej budowie. Ich rola jest jednak ogromna. Znajdują zastosowanie w elektryce, jako nieodłączny element konstrukcji, a także w wielu urządzeniach elektronicznych. Czym się różnią cewki powietrzne od tych z rdzeniem ferrytowym?
Jak zbudowane są cewki indukcyjne?
W skład budowy cewki wchodzą przewody miedziane o różnej grubości, które są nawinięte na rdzeń magnetyczny, lub występują bez rdzenia. Gdy cewka nie posiada rdzenia, wtedy mówi się, że jest to cewka powietrzna. Jeśli natomiast drut jest nawinięty spiralnie wokół rdzenia, wtedy ma się do czynienia z cewką z rdzeniem ferrytowym. Wyróżnia je przede wszystkim zwiększona wartość Q oraz stabilność. Występują także cewki z rdzeniem ferrytowym, które posiadają niewielką przestrzeń powietrzną. Oba rodzaje – cewki indukcyjne, służą jednak do filtrowania napięcia oraz tłumienia niektórych częstotliwości. Gromadzą energię w polu magnetycznym i stanowią ważniejszy element wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ponieważ tłumią niechciane sygnały w formie zakłóceń.
Czym wyróżniają się cewki powietrzne i z rdzeniem ferrytowym?
Cewki z rdzeniem ferrytowym składają się z materiału magnetycznego o wysokim poziomie właściwości magnetycznych. Ferryt wyróżnia się bardzo dużym oporem elektrycznym i małą indukcją nasycenia. Cewki tego rodzaju świetnie sprawdzają się jako tłumiki zakłóceń. Cewki powietrzne natomiast nie mają tego rdzenia, a w jego miejscu znajduje się powietrze. Drut użyty do ich budowy musi być na tyle sztywny, aby spirala nie mogą samoczynnie się rozwinąć. Takie elementy wyróżnia brak strat w rdzeniu, co z kolei pozwala pracować przy zwiększonej mocy. Dlatego dystrybutor dławików indukcyjnych INDUCTO zyskał tak duże zainteresowanie wśród Klientów, którzy poszukują sprawdzonych, solidnych cewek powietrznych oraz tych z rdzeniem ferrytowym.
Gdzie stosuje się cewki powietrzne i z rdzeniem ferrytowym?
Właściwości cewek powietrznych oraz z rdzeniem ferrytowym są bardzo zbliżone na skutek obojętnych magnetycznie materiałów we wnętrzu spirali. Różnią się jedynie zjawiskiem nasycenia (cewki z rdzeniem) oraz brakiem strat w rdzeniu (cewki powietrzne). Cewki powietrzne są jednak chętniej i częściej stosowane, ponieważ bez problemu mogą pracować przy wyższych częstotliwościach (1 GHz), niż cewki z rdzeniem ferrytowym (100 MHz). Te drugie wykorzystywane są przy mniejszej mocy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana