Jakie rodzaje kabli można oddawać do skupu?
Niewykorzystane kable często zalegają w wielu domach, biurach i warsztatach. Jest to związane z faktem, że coraz więcej urządzeń wykorzystywanych w domach zasilanych jest energią elektryczną. Jednakże sposoby ładowania nowszych urządzeń nie są kompatybilne ze starszymi rozwiązaniami. Tym samym w wielu koszach znajdują się kilometry zasilaczy i ładowarek, które trzymane są na wszelki wypadek. Najlepszym sposobem ich pozbycia się jest sprzedaż w skupie.
Rodzaje kabli oddawanych do skupu
W codziennym zastosowaniu spotkać się można z niezliczoną ilością kabli. Ich budowa jest w dużej mierze uzależniona od miejsca ich zastosowania, mocy i natężenia prądu, a także sposobu ich montażu. Sprawia to, że oprócz wewnętrznego ożyłowania poszczególne kable różnią się także grubością izolacji i materiałami, które zostały zastosowane do jej wykonania. Tym samym kable instalacji komunikacyjnej (np. kable sieciowe) będą się w stopniu znacznym różniły swoją budową od, chociażby, kabla zasilacza do komputera.
Do rodzajów kabli, które mogą zostać oddane do skupu, zaliczyć można:
- Kable światłowodowe,
- Kable żelowe,
- Kable miedziane,
- Kable ziemne,
- Kable ołowiane,
- Kable aluminiowe,
- Kable stacyjne,
- Kable suche,
- Kable zbrojne,
- i inne.
Jest to naprawdę ogromna różnorodność, tym samym każdy rodzaj kabli dostępny w sprzedaży komercyjnej może po wyeksploatowaniu lub uszkodzeniu zostać oddany na skup. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Po pierwsze pozbywamy się zalegających kabli. Po drugie materiały, które trafiają na skup, nie przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Po trzecie za oddanie kabli na skup otrzymamy pieniądze.
Recykling jest niezwykle ważny we współczesnym świecie. Trzeba pamiętać, że naturalne złoża surowców nie są niewyczerpane, natomiast rozwój technologiczny sprawia, że zapotrzebowanie na: miedź, srebro, lit, chrom, złoto, rod, platynę itd. – wciąż rośnie. Tym samym recykling jest idealnym rozwiązaniem, które pozwala już raz pozyskane materiały po przetworzeniu ponownie wykorzystać. Warto wiedzieć, że uzyskanie np. miedzi z naturalnej rudy jest znacznie bardziej kosztowne niż uzyskanie jej w wyniku recyklingu.
Skupem i recyklingiem kabli zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak RADO.
Demontaż i likwidacja instalacji
Niektóre firmy zajmujące się skupem kabli, świadczą również usługi z zakresu demontażu i likwidacji obiektów, takich jak: serwerownie, instalacje ziemne, instalacje napowietrzne, szaf sterowniczych, szaf dostępowych, instalacji telekomunikacyjnych w kanalizacjach, czy centrali telefonicznych. W ten sposób część kosztów likwidacji jest kompensowana przez dochody uzyskane z zebranych materiałów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana