Jakie są odnawialne źródła energii?
Pozwalają ograniczyć eksploatację wyczerpywalnych surowców naturalnych, a często również pomagają oszczędzić. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. Co to jest energia odnawialna? Jakie są jej źródła? Dlaczego warto stosować odnawialne źródła energii? Jeśli planujesz zacząć ich używać i chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Co to jest energia odnawialna?
Energia odnawialna to ta generowana dzięki źródłom, których naturalne zasoby bardzo szybko się odbudowują. Nie wymaga ona wykorzystywania wyczerpywalnych surowców naturalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny. Podczas jej wytwarzania nie emitujemy również tylu szkodliwych substancji, dzięki czemu jest dużo bardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem.
Jakie są odnawialne źródła energii?
Źródła energii odnawialnej to:
Hydroenergetyka
Energia wodna to energia pozyskiwana poprzez wykorzystanie energii kinetycznej przepływającej wody i zmianę jej na energię elektryczną. W elektrowniach wodnych woda jest piętrzona za pomocą zapór, a następnie spuszczana na turbiny, powodując obrót jej łopat. W ten sposób energia kinetyczna przekształcana jest na mechaniczną. Ta trafia do generatora, w którym jest zmieniana w prąd stały, następnie przekazywany do sieci elektroenergetycznej.
Energia wiatrowa
Energia wiatrowa jest drugim po energii słonecznej najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii na świecie. Wykorzystuje się ją do produkcji energii elektrycznej za pomocą turbin wiatrowych. Siła wiatru powoduje ruch łopat, przekształcając energię kinetyczną w mechaniczną, a ta trafia do generatora, analogicznie jak w przypadku elektrowni wodnych. Aby turbiny działały prawidłowo, muszą być wystawione na wiatr o odpowiednim natężeniu, niezbyt słaby, ale też nie za mocny.
Energia słoneczna
Kolejne odnawialne źródło energii to energia słoneczna. Pozyskujemy ją za pomocą kolektorów, zwanych inaczej panelami słonecznymi lub paneli fotowoltaicznych, które przechwycają energię słoneczną i przekształcają ją na energię cieplną lub elektryczną. Te instalacje są coraz częściej stosowane w domach prywatnych, chociaż wciąż są dość kosztowane i ich użytkowanie zwraca się dopiero po latach.
Energia geotermalna
Energia geotermalna nie jest obecnie szeroko wykorzystywana, ma jednak silny potencjał. Jest ona energią cieplną pochodząca z wnętrza Ziemi. Jej pozyskiwanie wymaga zaawansowanych technologii, jako że pozyskuje się ją za pomocą odwiertów o głębokości kilku kilometrów. Wypompowuje się przez nie wodę, o temperaturze nawet do 250 stopni Celsjusza, która trafia następnie do wymiennika ciepła i oddaje część swojej energii wodzie trafiającej później do mieszkań. Można używać jej również do wytwarzania energii elektrycznej.
Biopaliwa
Powstają z biomasy, czyli całości materii roślinnej i zwierzęcej, ulegającej biodegradacji oraz produktów ich przemiany materii. Dzielimy je gazowe, ciekłe i stałe i możemy wśród nich wyróżnić biogaz, gaz drzewny, biodiesel i bioetanol, metanol i butal oraz drewno, zrębki, pellety, brykiety drzewne, a także węgiel drzewny.
Dlaczego warto stosować odnawialne źródła energii?
Jest wiele odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto stosować odnawialne źródła energii. Nie tylko jest to rozwiązanie sprzyjające środowisku, ze względu na ograniczenie emisji szkodliwych substancji i eksploatacji wyczerpywalnych zasobów naturalnych. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala nam na większą niezależność, ważną w przypadku na przykład przerw w dostawach prądu czy awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana