Jakie są rodzaje pomp śrubowych?
Wiele operacji technologicznych znajdujących zastosowanie w przemyśle wymaga użycia różnych rodzajów cieczy o nierzadko bardzo odmiennych właściwościach, jeśli chodzi o podstawowe parametry fizyczne. Ważną częścią infrastruktury przemysłowej okażą się pompy oferujące możliwość ich przesyłu. Wśród różnych konstrukcji na szczególną uwagę zasługują pompy śrubowe, sprawdzające się świetnie w licznych zastosowaniach od wydobycia po przetwórstwo.
Czym są pompy śrubowe i w jaki sposób działają?
Przesyłanie cieczy wymaga zastosowania urządzenia, które pozwoli na spowodowanie jej przepływu i uzyska odpowiednią wydajność. Jedną z konstrukcji sprawdzających się szczególnie dobrze w przypadku substancji mogących mieć większą gęstość i lepkość, tak jak oleje czy emulsje lub zawierać rozmaite cząstki ciał stałych, co ma miejsce, gdy w grę wchodzą zawiesiny, jest odmiana pomp wyporowych w postaci pomp śrubowych. Pracują one dzięki wypieraniu cieczy z obszaru ssawnego do tłocznego za sprawą elementu roboczego mającego postać ślimaka (rotora), który jest wprawiany w rotację we wnętrzu szczelnej części pozostającej w bezruchu statora. Zaletą pomp tego rodzaju jest praca przy znacznie mniejszych prędkościach obrotowych niż w przypadku pomp wirowych pracujących w wyniku powstającego w nich momentu krętu (pędu) przepływającego płynu. Plusem okaże się także znikoma pulsacja, niewielki hałas towarzyszący ich funkcjonowaniu oraz odporność na ścieranie czy brak napowietrzania cieczy. Liczyć się będzie także fakt, że można ich używać do dokładnego dozowania oraz pracy dwukierunkowej czy efektu samozasysania.
Gdzie można korzystać z pomp śrubowych?
Pompy śrubowe dostępne m.in. w ofercie firmy Tech-Trade obsługującej liczne przedsiębiorstwa produkcyjne są stosowane w różnych branżach. Używa się ich przy utylizacji ścieków komunalnych i przemysłowych, w górnictwie oraz przemyśle petrochemicznym, przetwórstwie spożywczym (w tym piekarnictwie, przerobie mleka) i przy produkcji napojów, a także w biogazowniach. Są przydatne także w instalacjach służących do przetaczania osadów, dozowania cieczy i zawiesin, a także substancji upłynnionych np. polimerów czy pulp m.in. przy wytwarzaniu wyrobów papierniczych. Sprawdzają się także, gdy chodzi o branżę farmaceutyczną i kosmetyczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana