Jakie wyróżniamy rodzaje uszczelniaczy siłowników hydraulicznych?
Trudno znaleźć dziedzinę techniki, w której hydraulika siłowa nie odgrywałaby znaczącej roli. Pracuje ona w instalacjach przemysłowych, maszynach, liniach technologicznych i innych urządzeniach. Sercem układu hydrauliki są siłowniki hydrauliczne, których skuteczność zależy od stanu ich uszczelnienia. Warto więc wiedzieć, jakie wyróżnia się rodzaje uszczelniaczy siłowników hydraulicznych.
Czym są siłowniki hydrauliczne?
Siłowniki hydrauliczne są silnikami hydrostatycznymi, wykonującymi ruchy posuwiste. Ich zadaniem jest konwersja energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Dostępnych jest wiele typów siłowników, w zależności od konstrukcji. Elementem roboczym siłownika może więc być tłok, membrana lub nurnik. Energia w zamkniętym układzie oddziałuje i wymusza w cylindrze hydraulicznym ruch posuwisty tych elementów. Przepływ oleju hydraulicznego pod ciśnieniem jest w pełni kontrolowany poprzez rozdzielacze, co daje duże możliwości precyzyjnego sterowania pracą. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej zakładu mechanicznego Siłovex, świadczącego usługi frezarskie i usługi tokarskie w regionie Bielsko-Białej, siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w maszynach budowlanych, rolniczych i leśnych, a także pojazdach, przyczepach, podnośnikach oraz w innych urządzeniach i maszynach używanych w wielu branżach.
Siłowniki i ich uszczelnienie
Newralgicznymi punktami każdego siłownika hydraulicznego jest jego uszczelnienie. Od jakości uszczelniaczy zależy efektywność ich pracy i sprawność. Uszkodzone i zużyte uszczelki powodują utratę oleju hydraulicznego i spadek ciśnienia roboczego. Warto pamiętać, że uszczelniacze w siłownikach poddawane są wysokim ciśnieniom i temperaturom, dużym siłom nacisku oraz ciągłym obciążeniom mechanicznym. W siłownikach występuje wiele rodzajów uszczelniaczy, między innym takie jak uszczelnienia tłokowe, dławnicowe, pierścienie prowadzące, pierścienie zgarniające oraz uszczelnienia spoczynkowe typu o-ringi i x-ringi. Najważniejsze uszczelniacze siłowników hydraulicznych to:
- uszczelnienia dławicy,
- uszczelnienia tłoków jednostronnych i dwustronnych,
- pierścienie zgarniające i prowadzące,
- tłoki jednolite,
- uszczelnienia obrotowe,
- uszczelnienia pneumatyczne,
- uszczelnienia buforowe.
Uszczelnianie siłowników
Regularna kontrola stanu uszczelnień umożliwia wydajną eksploatację maszyn budowlanych i przemysłowych. Dobre firmy naprawcze podejmują się napraw i wymiany:
- uszczelnienia siłownika głównego,
- uszczelnienia siłownika łyżki,
- uszczelnienia siłownika łamania ramienia,
oraz innych uszczelnień stosowanych w siłownikach hydraulicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana