Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas montażu rurociągów?
Obowiązujące wytyczne, dotyczące bezpieczeństwa w czasie montażu zapewniają nie tylko sprawny przebieg samej instalacji, ale także jej solidne wykonanie. Dlatego właśnie rurociągi montowane zgodnie z określonymi zasadami bezpieczeństwa mają gwarancję trwałości, wytrzymałości i bezawaryjnego funkcjonowania na długie lata.
Jak zachować bezpieczeństwo podczas instalacji rurociągów?
Najbardziej istotną zasadą w czasie montażu rurociągów jest dokładne trzymanie się wyznaczonego projektu i połączonej z nim dokumentacji, a ewentualne zmiany wprowadzane np. za sprawą pojawiających się problemów technicznych, powinny być konsultowane i zatwierdzane przez koordynatora danego zlecenia. Ponadto niezwykle ważne jest, aby każdy rurociąg instalowany był na wspornikach przy ścianie czy też przy stropie, co gwarantuje stabilność konstrukcji. Kiedy w miejscu montowania instalacji nie znajdują się żadne ściany, konieczne jest dobudowanie specjalnej konstrukcji podtrzymującej i stabilizującej rurociąg.
Oprócz solidnej instalacji konstrukcji rurociągowej istotny jest również montaż urządzeń, które są niezbędne w prawidłowej pracy całej instalacji. Filtry, pompy, zawory regulacyjne lub wymienniki ciepła powinny być montowane zgodnie z projektem całej konstrukcji ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, aby zachować do nich łatwy dostęp w razie ewentualnej awarii i konieczności konfiguracji lub naprawy danego sprzętu. Profesjonalny montaż dostępny jest w ramach usług firmy Euromontig, który oferuje bezpieczne i solidne wykonanie oraz modernizację różnorodnych instalacji przemysłowych.
W jaki sposób należy łączyć ze sobą rury?
Aby zachować trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji należy zadbać o odpowiednie techniki nie tylko tworzenia całej instalacji, ale także łączenia ze sobą pojedynczych rur. Sposób projektowania konstrukcji i budowy rurociągów przesyłowych zależy przede wszystkim od rodzaju tworzywa, z jakiego wykonane są rury. Rurociągi z polietylenu, polipropylenu i innych tworzyw sztucznych są spajane zazwyczaj metodą zgrzewania, zaciskania lub skręcania. Z kolei rury PVC można efektywnie łączyć za pomocą klejenia. Jedną z najpowszechniejszych metod jest także gwintowanie rur, które wykonywane jest za pomocą przystosowanych do tego specjalnych gwintownic elektrycznych i stosowane w przypadku rur stalowych, ocynkowanych. Z kolei rury, które nie wymagają zastosowania procesu gwintowania, mogą być łączone za pomocą przystosowanych do tego złączek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana