Kiedy warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu?
Ponieważ na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci kwestie związane z użytkowaniem prądu w mieszkaniach mocno się zmieniły, czasami zachodzi konieczność wymiany instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu, szczególnie jeśli budowane były zgodnie z zasadami starszego budownictwa. Dowiedz się, kiedy warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej.
Przyczyny potrzeby wymiany instalacji elektrycznej
W starszym budownictwie nie przewidziano, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w domach tak drastycznie wzrośnie. Wraz z rozwojem techniki pojawił się ogrom sprzętów, które płynnie weszły do codziennego użytkowania w większości domów, przez co ma miejsce dużo większe obciążenie sieci. Również liczba wykorzystywanych gniazdek jest wyższa. Sprawia to, że konieczna może się okazać wymiana instalacji. Po jej wymianie obniża się ryzyko, że w razie niespodziewanej awarii instalacji pojawią się trudności z wypłaceniem ubezpieczenia.
Czy warto zdecydować się na wymianę?
Wymiana instalacji elektrycznej zazwyczaj wiąże się z generalnym remontem. Warto przeprowadzić ją wcześniej, niż w momencie, w którym będzie absolutnie niezbędna. Wówczas, użytkownicy danego lokalu mieszkalnego nie dadzą się zaskoczyć niespodziewanym remontem i wydatkami, które się z nim wiążą. Wymianę instalacji mogą przeprowadzać wyłącznie osoby z uprawnieniami, dlatego warto zwrócić się o pomoc przykładowo do przedsiębiorstwa El-Fort z Wrocławia, które posiada w tym zakresie stosowne kwalifikacje. Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna to ryzyko pożaru i innych poważnych zagrożeń.
Kiedy należy wymienić instalację elektryczną?
Jeśli instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu ma więcej niż 20-30 lat należy zastanowić się nad jej wymianą, nawet jeśli problemy jeszcze się nie pojawiły. W tamtym czasie w branży elektrycznej panowały zupełnie inne standardy i wymagania, które obecnie byłyby nieakceptowalne w nowych instalacjach elektrycznych. W sytuacji, w której w domu często dochodzi do zwarć lub wyłączenia bezpieczników, należy rozważyć wymianę instalacji lub przeprowadzić bardzo dokładny przegląd.
Fachowcy podczas remontu wymienią całe okablowanie na takie, które jest zgodne z obecnymi wymogami, wstawią nową rozdzielnicę oraz podłączą do instalacji cały osprzęt, który jest wykorzystywany w domu. Przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć meble i podłogi, żeby nie doszło do ich uszkodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana