Kluczowe parametry pomp ciepła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Nie ulega wątpliwości to, że pompy ciepła w ostatnich latach stały się coraz częściej zamontowanym urządzeniem grzewczym nie tylko w nowych, ale i modernizowanych budynkach. Wszystko za sprawą tego, że zapewniają one niskokosztowe ogrzewanie oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a do tego są niezwykle ekologiczne. Jeśli więc właśnie planujesz montaż pompy ciepła, sprawdź na jakie jej parametry zwrócić szczególną uwagę.
Efektywność pracy pompy ciepła
Pierwszym i kluczowym parametrem pomp ciepła jest współczynnik wydajności określany jako COP. Jest on niczym innym jak stosunkiem ilości dostarczanego przez pompę ciepła do ilości pobranej przez nią energii elektrycznej.
Jeśli więc współczynnik COP pompy ciepła jest równy 4, oznacza to w dużym uproszczeniu, że jest ona w stanie dostarczyć 4 kWh energii cieplnej, zużywając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. W związku z tym im wyższy współczynnik wydajności COP, tym pompa ciepła jest tańsza w jej użytkowaniu.
Moc grzewcza pompy ciepła
Kolejną istotną kwestią przy zakupie i montażu pompy ciepła, który oferuje we Wrocławiu i okolicy między innymi firma Conpro jest jej moc grzewcza. Nigdy nie powinna być ona jednak dobierana „na oko”, a na podstawie wyliczeń związanych z zapotrzebowaniem na energię cieplną w danym budynku, w których uwzględnia się między innymi:
- powierzchnię budynku,
- rodzaj zastosowanej izolacji termicznej w budynku,
- preferencje mieszkańców co do temperatur panujących w pomieszczeniach.
Dostosowanie pompy ciepła do odbiorników ciepła
Decydując się na montaż pompy ciepła, nie można także zapominać o tym, że powinna być ona w pełni dostosowana do rodzaju odbiorników ciepła. Jeśli więc w budynku zastosowane są grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie powierzchniowe należy wybrać niskotemperaturową pompę ciepła.
W przypadku klasycznych grzejników, w których temperatura czynnika grzewczego dochodzi do nawet 90 stopni Celsjusza, należy natomiast postawić na wysokotemperaturowe pompy ciepła.
Temperatury pracy pompy ciepła
Efektywność pracy pompy ciepła zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest temperatura na zewnątrz. Kupując ją należy więc sprawdzić nie tylko to do jakich ujemnych temperatur jest ona w stanie ogrzewać budynek, ale także to jak w związku z tym zmienia się jej współczynnik COP.
W większości modeli przy temperaturze za oknem wynoszącej -10 stopni Celsjusza zaczyna on bowiem znacznie spadać, co oznacza, że ogrzewanie budynku pompą ciepła staje się w tym okresie droższe, gdyż dostarcza ona mniej ciepła, zużywając 1 kWh prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana