Kto zobowiązany jest mieć pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza?
Prowadzenie działalności zwykle wiąże się z oddziaływaniem na środowisko naturalne w większej lub mniejszej skali. Wykonywanie wielu procesów technologicznych, których wpływ na przyrodę jest znaczny, wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Dotyczy to także emisji różnego rodzaju pyłów i gazów – firmy, które eksploatują tego rodzaju instalacje, mają obowiązek wystąpić do starosty, marszałka lub wojewody z odpowiednim wnioskiem.
Kiedy uzyskanie pozwolenia na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza będzie niezbędne?
Emisje gazów lub pyłów mogą mieć znaczący wpływ na pogorszenie stanu powietrza, dlatego firmy eksploatujące instalacje, w których będą one wytwarzane, są zobowiązane do wystąpienia o pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza. Jest to jednak uzależnione od rodzaju instalacji, a także skali jej działania. W przypadku, gdy firma występowała o zezwolenie zintegrowane nie będzie takiej konieczności. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie dokonania zgłoszenia.
Pozwolenie na emisje będzie wymagane m.in. w przypadku instalacji energetycznych zasilanych gazem o mocy od 15 do 50 MW, a także instalacji spalających węgiel, których moc wynosi między 5 a 50 MW. O pozwolenie trzeba wystąpić również wtedy, gdy firma dysponuje więcej niż trzema instalacjami spawalniczymi. Taka konieczność towarzyszy także eksploatacji zbiorników na materiały sypkie o pojemności przekraczającej 50 m3. Bez pozwolenia na emisję nie można prowadzić lakierni zużywającej więcej niż tonę materiałów służących do nakładania powłok.
Jakie instalacje wymagają zgłoszenia?
W wielu przypadkach zamiast występowania o pozwolenie wystarczy zgłoszenie instalacji. Będzie tak w przypadku posiadania stanowiska spawalniczego, kotłów gazowych o mocy od 1 do 5 MW oraz węglowych o mocy między 1 a 5 MW. Zgłoszenie będzie konieczne przy zbiornikach materiałów sypkich o pojemności mniejszej niż 50 m3. Procedurze zgłoszenia podlegają również m.in. szamba, instalacje oczyszczania ścieków czy instalacje w obiektach gastronomicznych obsługujących więcej niż 500 osób na dobę. Obowiązek zgłoszenia obejmuje też instalacje, z których gazy lub pyły są wprowadzane do powietrza w sposób niezorganizowany, a więc inaczej niż przez komin albo za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej.
Pomoc w uzyskaniu zezwolenia na emisję gazów lub pyłów albo w zakresie przygotowania zgłoszenia można uzyskać dzięki usługom firmy KIK ECO LAB. Specjalizuje się ona w tworzeniu niezbędnej dokumentacji środowiskowej oraz ułatwia uzyskiwanie potrzebnych pozwoleń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana