Microsoft Streams – platforma do przechowywania i streamowania materiałów wideo
Microsoft Streams to usługa wideo, która usprawnia współpracę oraz komunikację wewnątrz organizacji. Z pomocą platformy możesz wygodnie i bezpiecznie przechowywać, wyświetlać, a także udostępniać materiały audiowizualne – szeroka funkcjonalność sprawia, że bez problemu dopasujesz więc aplikację do potrzeb swojej firmy. W niniejszym tekście tłumaczymy, co możesz zyskać dzięki zastosowaniu tego rozwiązania oraz jakie są jego najciekawsze funkcjonalności.
Łatwy dostęp do firmowych materiałów multimedialnych
Stworzenie oraz utrzymanie własnej architektury, która pozwoli na hosting oraz streaming wideo, jest nie tylko wymagające, ale też bardzo kosztowne. Wyobraź sobie konieczność skompletowania całego zaplecza technicznego – serwery, stosowne zabezpieczenia, opracowanie własnych aplikacji czy niezbędne licencje stanowiłyby ogromną inwestycję, która nie byłaby również tania w późniejszym utrzymaniu. Microsoft postanowił rozwiązać ten problem i opracował platformę Streams, która pozwala na wygodne magazynowanie wszystkich materiałów audiowizualnych w jednym miejscu, a także ich późniejsze odtwarzanie z dowolnych urządzeń.
Microsoft Streams jest obecnie dostępny w formie pakietu Office 365 w wersji Enterprise, czyli dla przedsiębiorstw oraz organizacji. Aplikacja znajduje się nawet w najtańszym zestawie usług biznesowych, który kosztuje €6.70 miesięcznie za każdego użytkownika. Jeżeli nie chcesz jednak decydować się na dodatkowe produkty firmy Microsoft, to możesz też nabyć Streams w formie samodzielnej licencji.
Niestety, Microsoft Streams nie wspiera plików zawierających jedynie audio. W praktyce oznacza to, że na platformę nie możesz wgrać nagrań dyktafonowych czy telekonferencji z usługi Skype for Business.
Zaawansowane opcje
Microsoft Streams nie jest tylko zwykłym odtwarzaczem wideo. Platforma oferuje wiele funkcjonalności, które uatrakcyjnią oraz ułatwią korzystanie z multimedialnych zasobów w Twojej firmie. Jedna z ciekawszych opcji to automatyczna transkrypcja dialogów wspierana przez technologię Automatic Speech Recognition.
Wykryta przez oprogramowanie mowa jest zamieniana na tekst, który przechodzi korektę w oparciu o wyniki wyszukiwania Deep Search. W chwili wdrożenia mechanizm miał problemy z prawidłowym rozumieniem wymawianych kwestii, zwłaszcza w przypadku wyraźnego akcentu lub zakłóceń, na przykład w formie szumów, jednak obecnie radzi sobie doskonale – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System, dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania. Niestety, wspomniana funkcja może okazać się niezbyt przydatna w polskich realiach, ponieważ obsługuje wyłącznie język angielski i hiszpański – dodaje ekspert.
Inną wartą uwagi opcją jest rozpoznawanie twarzy działające w oparciu o usługi Cognitive Services. Co ta funkcjonalność potrafi w praktyce? Platforma oznacza wszystkie osoby, które pojawiają się na danym nagraniu, a następnie tworzy dla nich stosowne osie czasu – z pomocą specjalnych suwaków pod odtwarzaczem możesz więc „przeskoczyć” do tej części wideo, gdzie przemawia interesujący Cię prelegent.
Decyduj, kto będzie miał dostęp do nagrań
Każdy film wgrany na platformę Microsoft Streams jest domyślnie dostępny dla wszystkich członków Twojej organizacji. Możesz jednak w prosty sposób sprawić, że dane materiały audiowizualne dotrą tylko do wybranych odbiorców. Wystarczy, że przyznasz stosowne uprawnienia konkretnym grupom Office 365 lub nawet pojedynczym pracownikom. Usługa Azure Active Directory, czyli zaawansowany system zarządzania tożsamością, zadba o bezpieczeństwo Twoich firmowych dokumentów.
Z pomocą aplikacji Microsoft Streams możesz również sprawnie zarządzać swoimi zasobami. Po prostu przydziel interesującą Cię zawartość do konkretnego kanału tematycznego, aby Twoi współpracownicy nie mieli później problemu z odnalezieniem potrzebnego filmu. Poszukiwanie materiałów multimedialnych dodatkowo ułatwia fakt, iż Streams doskonale współpracuje z innymi aplikacjami platformy Microsoft 365 – mowa tutaj o m.in. Teamsie czy SharePointcie.
Jak Microsoft Streams może przydać się w Twojej firmie?
Streams pozwala szybko dzielić się nagraniami sesji szkoleniowych, spotkań czy prezentacji produktowych. Możliwość udostępniania dowolnych materiałów wizualnych to świetny sposób na usprawnienie oraz uatrakcyjnienie firmowej komunikacji. Filmy przydadzą się również przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju szkoleń – nagrania są bowiem znacznie bardziej angażujące niż sam tekst, co pozwala na efektywną naukę i jeszcze lepsze zapamiętywanie. Z pomocą wideo uda Ci się też urozmaicić każde spotkanie firmowe – aplikacja Microsoft Streams daje możliwość organizowania wydarzeń dla nawet 10 000 uczestników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana