Na czym polega kontroling korozyjny?
Niezależnie od przeznaczenia wody płynącej w danej instalacji, jej jakość oraz skład chemiczny powinny być na bieżąco kontrolowane. Bardzo istotne jest jednak, by regularnym sprawdzeniom podlegały też rury, w których ciecz się znajduje. Kontroling korozyjny pomaga sprawdzić ich bieżący stan, dzięki czemu możesz w łatwy sposób uniknąć większych uszkodzeń. Na czym więc polega kontroling korozyjny? Odpowiadamy.
Czym jest kontroling korozyjny?
Kontroling korozyjny umożliwia monitorowanie postępowania korozji wewnątrz rur w instalacjach wodnych oraz glikolowych (roztwory propylenowe i etylenowe). Proces kontrolingu korozyjnego dzieli się na trzy etapy:
wychwycenie ewentualnych ubytków korozyjnych w instalacjach i określenie szybkości korozji ogólnej metali,
analiza wyników i przeprowadzenie szczegółowych badań laboratoryjnych z pobranych próbek roztworów,
korekcja chemiczna wody w celu jej uzdatnienia i zmniejszenia korozyjności.
Etap pierwszy realizowany jest przy pomocy nowoczesnych czujników korozymetrycznych, które są montowane w wybranych punktach instalacji. Co istotne, czujniki są dobierane odpowiednio do materiału, z jakiego instalacja została wykonana.
Gdzie warto stosować kontroling korozyjny?
Jak wspomnieliśmy powyżej, kontroling korozyjny stosowany jest przede wszystkim w instalacjach wodnych i glikolowych, umożliwiając w ten sposób zachowanie ich w dobrym stanie i przedłużenie ich żywotności. Co istotne, w niektórych przypadkach analiza dokonywana jest nie tylko pod kątem korozyjnym, ale też chemicznym roztworu. Z kontrolingu najczęściej korzystają firmy, które używają wody w celach związanych z obróbką energetyczną, technologiczną i procesową. Ponadto okazuje się on niezwykle praktyczny także w instalacjach chłodniczych i ciepłowniczych.
Zalety kontrolingu korozyjnego
Chcąc przeprowadzić dokładny kontroling korozyjny, warto korzystać z usług wyłącznie renomowanych firm, takich jak Marcor. Dzięki temu zyskasz pewność, że za pomocą tego procesu dokładnie skontrolujesz stan całej instalacji i skutecznie zabezpieczysz ją przed korozją. Ponadto uzyskasz rzeczywiste szybkości korozji, które podawane są w konkretnych odstępach czasowych w ilości mm/rok. Wykorzystywane w tym celu czujniki mają obudowę ze stali nierdzewnej, dzięki czemu raz zamontowane mogą funkcjonować przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana