Na czym polega proces technologiczny usuwania związków żelaza czy manganu?
Woda zanieczyszczona wysokim stężeniem żelaza i manganu może stanowić problem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Nie tylko wpływa negatywnie na jakość wody, ale także powoduje osadzanie się rdzy na urządzeniach sanitarnych. Aby skutecznie usunąć te związki, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego procesu technologicznego, który pozwoli na przekształcenie rozpuszczalnych związków żelaza i manganu w formy trudno rozpuszczalne, a następnie ich usunięcie przez filtrację.
Etap 1 - Napowietrzanie wody surowej
Pierwszym etapem procesu technologicznego usuwania związków żelaza i manganu jest napowietrzanie wody surowej. W przypadku mniejszych wydajności stacji można zastosować aspirator, natomiast przy większych wydajnościach stosuje się sprężarkę i mieszacz wodno-powietrzny. Napowietrzanie ma na celu utlenienie związków żelaza i manganu, co prowadzi do ich przekształcenia w formy trudno rozpuszczalne.
Etap 2 - Korekta odczynu wody
Niekiedy konieczne jest również skorygowanie odczynu wody, aby osiągnąć optymalne warunki do procesu filtracji. W zależności od potrzeb, może być to podwyższenie lub obniżenie wartości pH wody. Korekta odczynu wody pozwala na skuteczniejsze usunięcie związków żelaza i manganu podczas filtracji.
Etap 3 - Filtracja na odpowiednim rodzaju złoża
Kolejnym etapem procesu technologicznego jest filtracja wody na odpowiednim rodzaju złoża. W przypadku znacznych ilości żelaza i manganu, zaleca się stosowanie dwustopniowej filtracji, gdzie pierwszy filtr usuważelazo w wodzie kotłowej, a drugi mangan. Istotne jest również prawidłowe dobranie płukania filtrów, które może być wykonane za pomocą płukania wodno-powietrznego, płukania wodnego (dla filtrów ze złożem wielowarstwowym) lub płukania wodnego z dozowaniem KMnO4.
Etap 4 - Montaż filtrów odżelaziających i odmanganiających
Na koniec warto wspomnieć o montażu filtrów odżelaziających i odmanganiających, które znaleźć można w ofercie dystrybutora produktów GLOBAL CONCEPTS. Należy je umieścić za filtrami mechanicznymi, ale przed urządzeniami zmiękczającymi wodę. Taki układ pozwala na skuteczne usunięcie związków żelaza i manganu, jednocześnie chroniąc urządzenia zmiękczające przed ich negatywnym wpływem.
Wdrożenie opisanego procesu technologicznego usuwania związków żelaza i manganu pozwala na uzyskanie czystej, pozbawionej szkodliwych zanieczyszczeń wody. Dzięki temu możliwe jest poprawienie jakości wody oraz eliminacja problemów związanych z osadzaniem się rdzy na urządzeniach sanitarnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana