Na czym polegają pomiary współrzędnościowe CMM?
Współczesne technologie produkcji przemysłowej nie mogłyby funkcjonować bez precyzyjnych pomiarów. Rozbudowane przyrządy pomiarowe i sprawdziany produkcyjne, a także zaawansowane metody pomiarowe zapewniają wyjątkową dokładność, niezbędną w nowoczesnej technice i produkcji. Jedną z wielu skutecznych metod są pomiary współrzędnościowe CMM. Dowiedz się, na czym polegają.
Co ukrywa się pod terminem „pomiary CMM”?
Metrologia współrzędnościowa jest jednym z działów szeroko pojętej metrologii ogólnej. Wykorzystuje ona do opisu ruchów maszyny pomiarowej kartezjański układ współrzędnych. Dzięki temu można określić położenie każdego punku w trójwymiarowej przestrzeni. Ten stworzony w XVII wieku system jest wciąż wykorzystywany do pomiarów współrzędnościowych. Maszyny CMM (z ang. coordinate measuring machine) to rodzaj maszyn pomiarowych wyposażonych w trzy systemy pomiarowe do pomiaru w trzech osiach współrzędnych X, Y i Z oraz w sondę do lokalizacji położenia powierzchni elementu. Najnowsze urządzenia tego typu wykorzystują do pomiarów techniki cyfrowe. Muszą więc być zaopatrzone w napęd oraz komputer ze specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym pomiary w trybie automatycznym zwanym CNC (z ang. computerized numerical control).
Zalety współrzędnościowych pomiarów CMM
Najważniejszą zaletą współrzędnościowych pomiarów CMM jest wysoka precyzja oraz obiektywność. Pomiary układu współrzędnych X, Y i Z pozwalają na precyzyjne lokalizowanie punktów pomiarowych w przestrzeni i otrzymywanie trójwymiarowych obrazów badanego obiektu. Maszyny CMM umożliwiają dokonywanie pomiarów bardzo skomplikowanych elementów i obiektów z wyjątkową dokładnością, których nie dałoby się zmierzyć konwencjonalnymi urządzeniami pomiarowymi. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe występują w wielu wariantach i wielkościach. Dostępne są modele wyposażona w kuliste sondy kontaktowe lub modelem bezkontaktowe, w których stosuje się metody pomiaru za pomocą laserów lub kamery.
Czym są podstawki CMM?
Jak wyjaśniają przedstawiciele producenta przyrządów pomiarowych Zetek z Wieliczki, ważnym elementem pomiarów współrzędnościowych są podstawki pomiarowe. Są one projektowane do konkretnego obiektu i mają odwzorować punkty jego podparcia podczas pomiaru na maszynie współrzędnościowej. Podstawki CMM wykonuje się z materiałów kompozytowych zaś konstrukcję nośną z płyt typu „plaster miodu” i materiałów żywicznych. Zapewnia to wysoką lekkość i sztywność konstrukcji. Podczas projektowania wykorzystuje się narzędzia informatyczne, na przykład takie, jak przeglądarki 3D CAD.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana