Pompy ciepła do modernizacji obiektów
Montaż pompy ciepła to niezawodny sposób na pozyskiwanie energii przy niskich kosztach eksploatacji, które sprowadzają się do zakupów niewielkiej ilości energii elektrycznej. Urządzenia tego typu są także bezobsługowe i przyjazne środowisku naturalnemu. Ze względu na swoje zalety są chętnie instalowane zarówno przy budowie nowego domu, jak i w czasie termomodernizacji istniejącego. Jest to łatwe zwłaszcza przy korzystaniu z pomp firmy KOŁTON.
Pompy ciepła a system centralnego ogrzewania
Zdecydowana większość pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, które są w stanie podgrzewać wodę do 30–55°C. Wymaga to stosowania odpowiedniego systemu dystrybucji ciepła, który w tym przypadku musi zapewniać stosunkowo dużą powierzchnię, na której będzie zachodziło przekazywanie energii. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest więc ogrzewania płaszczyznowe. Najbardziej rozpowszechniona jego wersja to ogrzewanie podłogowe, które składa się z systemu pętli grzewczych, do których woda dopływa za pośrednictwem specjalnych rozdzielaczy. Rurki są w tym przypadku zatopione w wylewce i to ona po nagrzaniu oddaje ciepło do pomieszczenia. Możliwe jest też umieszczenie ich na ścianach w warstwie tynku lub w pustkach powietrznych tuż pod płytami, jeżeli zastosowano suche tynki. Ze względu na większą powierzchnię niż w podłogówce temperatura wody może być niższa. Wykonanie ogrzewania podłogowego jest dość proste przy budowie nowego domu, jednak dość kłopotliwe przy jego modernizacji, co odstręcza wielu inwestorów od używania pomp ciepła do modernizacji budynków ze względu na dodatkowy koszt i skalę przebudowy. Zupełnie inaczej będzie jednak wówczas, gdy inwestor zdecyduje się na wykorzystanie pomp Aircompact.
Pompy ciepła idealne do termomodernizacji budynków
Najprostszą metodą modernizacji systemu ogrzewania jest montaż pompy powietrznej. Jest to spowodowane brakiem konieczności instalowania oddzielnego wymiennika niezbędnego w pompach gruntowych. Pompy z serii Aircompact produkowane przez firmę KOŁTON to konstrukcje, w których zarówno wymiennik, jak i sprężarka oraz pompa obiegowa są umieszczone w jednej obudowie, a całe urządzenie instaluje się na zewnątrz budynku. Pompy są w stanie uzyskiwać temperaturę aż 65°C, dzięki czemu można je wykorzystywać również z klasyczną instalacją grzejnikową. Z uwagi na zastosowany czynnik w postaci propanu (R290) są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale także zyskują możliwość pracy nawet w temperaturze –25°C, dzięki czemu zwykle nie będzie potrzebne dodatkowe „zimowe” źródło ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana