Rodzaje agregatów chłodniczych
Wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie jednakowych warunków termicznych, wykorzystuje się agregaty chłodnicze. To urządzenia działające na bazie powietrza, wody lodowej lub neutralnego dla środowiska gazu. Przy pomocy całego układu chłodniczego następuje odprowadzenie ciepła i utrzymanie niskiej temperatury w docelowym miejscu. Agregaty można podzielić na kilka typów, o czym przeczytasz w poniższym artykule.
Agregaty chłodnicze do zastosowań transportowych
Pierwszym typem urządzeń chłodzących są agregaty montowane w pojazdach transportowych, takich jak furgony czy auta skrzyniowe. Zapewniają utrzymanie niskich temperatur nawet poniżej -18°C. Takie chłodnie wymagają wydajnego systemu chłodzenia oraz zastosowania specjalnej konstrukcji termoizolacyjnej. Według specjalistów z firmy Konvekta spod Szczecina agregaty chłodnicze działają na podstawie wymiany cieplnej przy użyciu pędu powietrza i wsparcia wentylatorów oraz neutralnego dla środowiska gazu CO2. W ten sposób utrzymywana jest niska temperatura w przestrzeni ładunkowej bez ryzyka negatywnego wpływu na klimat.
Agregaty chłodnicze do przestrzeni stacjonarnych
W halach magazynowych, chłodniach, i urządzeniach stacjonarnych wykorzystuje się kilka typów agregatów chłodniczych. Można je podzielić ze względu na czynnik chłodzący i konstrukcję sprzętu. Wyróżnia się więc agregaty:
powietrzne;
wody lodowej;
skraplające.
Pierwszy z typów nazywany jest również urządzeniem absorpcyjnym. Oznacza to, że wykorzystują powietrze znajdujące się w najbliższym otoczeniu agregatu, by odprowadzić nadmiar ciepła. Takie urządzenia sprawdzają się tylko w takich miejscach, w których nadmiar ciepłego powietrza nie jest przeszkodą. Inny typ sprzętu chłodniczego to urządzenia na bazie wody lodowej. W tym przypadku konieczne jest zainstalowanie oddzielnej wieży chłodzącej, przez którą przepływa woda absorbująca ciepło. Są bardzo wydajne, jednak nie sprawdzają się w przestrzeniach o ograniczonym miejscu oraz bez dostępu do wody. Dlatego agregaty chłodnicze Konvekta ze Szczecina bazują na zastosowaniu czynnika CO2, który sprzyja kompaktowym rozmiarom sprzętu chłodzącego. Wybór agregatu chłodzącego musi być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na chłód pod kątem kubatury przestrzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana