Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Montaż instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie niosące wiele korzyści – zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Znacznie niższe rachunki za prąd, bezobsługowość i przyjazność środowisku, sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów czy na przydomowym gruncie. Co warto wiedzieć przed montażem systemu fotowoltaicznego? Jakie rodzaje instalacji wyróżniamy?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Najważniejszą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne. Podczas montażu instalacji fotowoltaicznej muszą być one umieszczone w miejscu, zapewniającym jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Na efektywność instalacji wpływa również nachylenie paneli pod odpowiednim kątem. Panele umieszczone na dachu czerpią energię z promieni słonecznych, która w ich wnętrzu zamieniana jest na prąd stały, trafiający dalej do inwertera. Falownik (inwerter) zamienia prąd stały w prąd zmienny, a następnie transportuje go do gniazdek znajdujących się w domu.
Decydując się na produkcję prądu z darmowej energii słonecznej, musimy ustalić, czy mikroelektrownia ma być podłączona do sieci energetycznej, czy może ma stanowić odrębny, samodzielny system. Jakie rodzaje systemów fotowoltaicznych wyróżniamy?
Instalacje on-grid
Instalacja fotowoltaiczna on-grid zintegrowana jest z siecią energetyczną. Energia zużywana jest na bieżąco, zaś ewentualne nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. Prąd z sieci możemy odebrać wtedy, gdy ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na prąd, nasza instalacja nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości energii elektrycznej. W systemie on-grid z każdej wyprodukowanej i oddanej do sieci 1 kWh, możemy odebrać 0,8 kWh lub 0,7 kWh (w zależności od mocy instalacji). Właściciel instalacji regularnie rozlicza się z zakładem energetycznym z pobieranej i oddawanej do sieci energii.
Godną polecenia, sprawdzoną firmą, oferującą montaż pomp ciepła, klimatyzacji i wentylacji, a także montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie całego Śląska, jest Eko-Sept z Rudy Śląskiej.
Instalacje off-grid
System off-grid umożliwia magazynowanie energii wytworzonej przez instalację, która nie została zużyta na bieżąco, bez przesyłania jej do zakładu energetycznego. Instalacje w systemie off-grid sprawdzają się idealnie szczególnie w miejscach, w których przerwy w dostawie prądu są częste i długotrwałe. Nadwyżka prądu magazynowana jest w specjalnych akumulatorach. Może zostać wykorzystana w sytuacjach awaryjnych – wtedy, gdy instalacja nie pracuje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana