Rodzaje obwodów drukowanych
Obwody drukowane to zaawansowane elementy elektryczne. Mają formę płytek, wykonanych z tworzywa o właściwościach izolacyjnych. Na ich powierzchni umieszcza się nadruk z materiału przewodzącego, który tworzy rodzaj ścieżek, używanych do przekazywania energii. Na płytkach znajdują się również punkty lutownicze, służące do montażu podzespołów elektronicznych. Sprawdźmy zatem, jakie można wyróżnić obwody drukowane i gdzie znajdują one zastosowanie?
Jakie są rodzaje obwodów drukowanych
Obwody drukowane dzielimy na kilka kategorii, a podział ten opiera się na ilości warstw zadrukowanych ścieżkami i wyposażonych w punkty lutownicze, nazywane padami. Najprostszy typ to obwody jednowarstwowe, gdzie ścieżki przewodzące i punkty lutownicze znajdują się na jednej warstwie. Bardziej skomplikowane są obwody dwuwarstwowe, w których obie strony płytki są zadrukowane. Do zaawansowanych technicznie obwodów zadrukowanych zaliczamy obwody wielowarstwowe, posiadające kilka warstw przewodzących, oddzielonych od siebie powłokami izolacyjnymi.
Poszukując producenta obwodów drukowanych, warto zapoznać się z ofertą firmy Viacom, która od 1999 roku produkuje różnego typu obwody drukowane. Firma specjalizuje się w produkcji prostych obwodów jednowarstwowych, jak i skomplikowanych układów o wielu warstwach. Wszystkie wyroby wykonane są zgodnie z normami RoHS i standardem UL. Zastosowane materiały to m.in. laminaty FR-4, FR-3, CEM-1, AlCu, a także miedź o grubości 18 m ÷ 105 m.
Gdzie stosuje się obwody drukowane?
Obwody drukowane, to elementy powszechnie stosowane w branżach, w których mamy do czynienia z układami elektronicznymi. Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pracy systemów zasilania, a także optymalne zarządzanie i dystrybucja energii. Zazwyczaj obwody drukowane stosuje się w układach elektronicznych, zasilanych niskimi napięciami. W zależności od potrzeb można zastosować płytki jednowarstwowe, a także obwody wielowarstwowe o różnych laminatach i przewodnikach.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować i wyprodukować obwody drukowane przystosowane do urządzeń wysokoprądowych, gdzie mamy do czynienia z maszynami o dużej mocy. Do takich należą m.in. sektor motoryzacyjny, kolejowy, czy energetyczny. Obwody tego typu sprawdzają się również w produkcji coraz chętniej wykorzystywanych systemów odnawialnych źródeł energii np. paneli solarnych. Znajdziemy je także w większości zasilaczy oraz mniej lub bardziej skomplikowanych przetwornicach elektrycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana