Systemy oczyszczania powietrza polecane dla zakładów przemysłowych
Filtrowentylacja przemysłowa to ważny element wielu zakładów produkcyjnych, który zapewnia pracownikom nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. Stosowana jest w celu usuwania pełnego pyłów, oparów i zanieczyszczeń powietrza i zastępowania go świeżym. Systemy oczyszczania powietrza to w wielu branżach konieczność, ponieważ firmy przemysłowe muszą przestrzegać surowych norm środowiskowych.
Jakie są rodzaje systemów filtrowentylacyjnych?
Wybór systemu filtrowentylacyjnego zależny jest od branży, w której działa firma, procesu produkcyjnego i rodzaju powstających zanieczyszczeń. Na ręcznych stanowiskach spawalniczych najczęściej stosuje się metody wychwytywania, takie jak zawieszone i boczne kaptury oraz stoły spawalnicze z odciągiem dolnym. Instalowane są również układy kanałów z odpylaczem umieszczonym na zewnątrz. Zakłady przemysłowe stosują też odpylacze workowe, układy odpylające, wyciągi oparów, okapy, dysze ssące, stoły odciągowe i podciśnieniowe systemy filtracyjne. Kompleksową ofertę systemów filtrowentylacyjną i pomoc w doborze produktów zapewnia np. firma Maszyny-Polskie z Torunia.
Czym są stoły odciągowe?
Stoły odciągowe to urządzenia będące jednocześnie miejscem pracy, tzn. blatem roboczym, jak i maszyną wyposażoną w system czyszczący: silnik, wentylator i filtrację. Dzięki temu oferują szereg funkcji i mogą być przenoszone w dowolne miejsce. Są przede wszystkim używane do prac polerskich, podczas których powstaje duża ilość cząstek ściernych. Wyróżnia się też stoły zstępujące służące do odprowadzania oparów ze stanowisk nie tylko szlifierskich, ale tez gratujących i spawalniczych. Stoły mogą być wyposażone w funkcje tłumienia hałasu, systemy samooczyszczania przy pomocy sprężonego powietrza oraz w pyłoszczelne gniazda.
Jakie firmy stosują systemy filtrowentylacyjne?
Filtrowentylacja przemysłowa jest stosowana m.in. w branży lotniczej, budowlanej, samochodowej, elektronicznej, spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej i włókienniczej. Znajduje zastosowanie w zakładach, w których wykonuje się obróbkę metali, materiałów tekstylnych i tworzyw sztucznych oraz produktów drewnopochodnych. Najczęściej montowana jest w miejscach wykonywania prac takich jak: szlifowanie, polerowanie, cięcie plazmowe i laserem oraz spawanie. Służy przedsiębiorstwom, w których powstaje duża ilość pyłów i oparów, mogących zniszczyć maszyny bądź wpłynąć negatywnie na komfort pracy, ale też stanowią zabezpieczenie dla zakładów narażonych na potencjalnie wybuchową atmosferę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana