Urządzenia gaśnicze gazowe - przegląd rozwiązań
Najlepszym sposobem na gaszenie pożarów w miejscach, gdzie znajdują się instalacje, urządzenia lub materiały, które mogą ulec uszkodzeniu przy zastosowaniu klasycznych środków gaśniczych, będzie użycie systemu gazowego. W jego przypadku walka z ogniem wiąże się ze zmianą składu powietrza wypełniającego pomieszczenie tak, by znacznie zredukować w nim zawartość tlenu.
Z jakich elementów składają się systemy gazowe?
Instalacja służąca do gaszenia gazowego jest zbudowana z kilku podstawowych elementów, które pozwalają na wprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniej ilości środka gaśniczego. Składają się na nią zbiorniki z wybranym gazem gaśniczym – chemicznym lub obojętnym – oraz rurociągi używane do jego doprowadzenia do dysz umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach objętych działaniem systemu. Gazowe stałe urządzenia gaśnicze to również centrala sterująca gaszeniem i nadzorująca przebieg całego procesu oraz infrastruktura służąca do wykrywania zagrożenia – przyciski uruchamiające instalację manualnie, a ponadto specjalne linie dozorowe z czujkami temperatury oraz dymu. W skład systemu wchodzą także samozamykacze drzwi i okien zapewniające odcięcie możliwości odpływu gazu oraz urządzenia sygnalizacyjne.
Systemy gaszące gazami chemicznymi i obojętnymi
Do walki z pożarami w gaśniczych instalacjach gazowych wykorzystuje się specjalne mieszanki różnych substancji określanych jako gazy chemiczne. Ich działanie polega na zmianie proporcji tlenu do pozostałych gazów, co prowadzi do przerwania procesu spalania oraz na odbieraniu energii cieplnej, co przeciwdziała zapłonowi kolejnych elementów. Inną opcją jest stosowanie gazów obojętnych albo ich mieszanek. W grę wchodzą tu azot i argon oraz ich łączenie w różnych proporcjach, niekiedy także przy wprowadzaniu niewielkiej ilości dwutlenku węgla. Zaletami wykorzystywania gazów obojętnych jest ich nieszkodliwość dla ludzi oraz fakt, że nie wchodzą w reakcje z chemikaliami mogącymi znajdować się w pomieszczeniach objętych ogniem. Plusem systemów tego typu jest też to, że nie zmniejszają one przejrzystości powietrza, a tym samym nie przeszkadzają w akcji ewakuacyjnej lub prowadzonej w razie potrzeby akcji gaśniczej. Korzyścią ze stosowania systemów gaszenia gazem jest również ochrona przed porażeniem prądem oraz uszkodzeniami powstającymi podczas walki z ogniem.
Firmą, która specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu instalacji ppoż. gaszących przy wykorzystaniu gazu jest PROFIRE. Zajmuje się ona również w systemach sygnalizacji pożaru oraz oddymiania, a także klasycznych wodnych stałych urządzeniach gaśniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana