W jakich dziedzinach przemysłu stosuje się kompensatory tkaninowe?
Kompensatory tkaninowe to elastyczne łączniki kanałów i rurociągów wykorzystywane powszechnie w instalacjach przemysłowych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest osiągnięcie wysokiego stopnia szczelności podczas przemieszczeń cieplnych i mechanicznych poszczególnych elementów instalacji. W jakich branżach najczęściej wykorzystuje się kompensatory tkaninowe?
Czym są kompensatory tkaninowe?
Kompensatory tkaninowe mają za zadanie przejmować i tłumić drgania kanałów. Oprócz tego redukują też generowany w instalacji hałas. Mogą działać przy temperaturze przesyłanego medium do 1000 stopni Celsjusza i w zależności od budowy przy maksymalnym nadciśnieniu 3 bar.
Dzięki prężnemu rozwojowi nowych technologii w dziedzinie tkanin przemysłowych, kompozytów do ich powlekania oraz materiałów izolacyjnych, powstały nowe możliwości w zakresie produkcji i użycia kompensatorów tkaninowych. Jest to ciekawa alternatywa dla produktów wykonanych z metalu, ze względu na większą odporność termiczną oraz chemiczną.
W zależności od budowy kompensatorów tkaninowych najpopularniejszy podział uwzględnia liczbę warstw (kompensatory jedno i wielowarstwowe) oraz sposób mocowania (kompensatory kołnierzowe i rękawowe).
Zastosowanie kompensatorów tkaninowych
Kompensatory tkaninowe znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki i przemysły, zaczynając od energetyki przez prawie wszystkie dziedziny, gdzie zachodzą procesy cieplne i przesyłane są substancje kanałami i rurociągami. Dzięki elastyczności tkanin, powłok oraz membran uszczelniających takich jak np. folia teflonowa czy aluminiowa, istnieje nieograniczona możliwość łączenia kanałów. Kompensatory tkaninowe są dostępne np. w firmie Europolit.
Kompensatory tkaninowe wykorzystuje się powszechnie w:
elektrowniach i elektrociepłowniach
rafineriach
instalacjach wentylacyjnych
spalarniach odpadów
cementowniach
zakładach papierniczych
instalacje lakiernicze i suszarnicze
instalacje odpylające i filtracyjne
w przemyśle stoczniowym
w instalacjach turbin gazowych
Popularność opisywanych elementów wynika z łatwości montażu i bezproblemowego użytkowania. Oprócz tego kompensatory tkaninowe są niezwykle wytrzymałe na rozerwanie ze względu na wielowarstwową konstrukcję i świetnie redukują hałas.
Warto też pamiętać, że produkuje się je na bazie tkanin bezazbestowych oraz kompozytów, koniecznych do zapewnienia prawidłowej pracy w warunkach danej instalacji. Dodatkowo mogą być stosowane w szerokim zakresie temperatur i ciśnień oraz montowane w kanałach o różnym przekroju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana