Współczynnik przewodzenia ciepła - ważny parametr przy wyborze izolacji termicznej
Współczynnik przewodzenia ciepła odnosi się do izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Izolacyjność ta ma bezpośredni wpływ na bilans energetyczny całego budynku, a to z kolei przekłada się na koszty ogrzewania obiektu. Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) materiałów używanych do izolacji jest więc jednym z najważniejszych parametrów podczas przygotowywania projektu i późniejszej budowy domu.
Czym jest współczynnik przewodzenia ciepła?
Współczynnik przewodzenia ciepła λ określa przepływ ciepła przez różne materiały. Im niższa jest λ, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał. Niska wartość współczynnika w użytym materiale przekłada się na mniejsze straty ciepła z budynku, co prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie obiektu.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się dystrybucją i sprzedażą izolacji termicznych:
Wartość λ zależna jest od rodzaju materiału izolacyjnego użytego w przegrodzie budowlanej, jego grubości, a także typu samej przegrody. Jednostką współczynnika przewodzenia ciepła w układzie SI jest [W/(m·K)]. Wyraża ona wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię z materiału o danej grubości, jeśli różnica temperatur między dwiema jego stronami wynosi 1 Kelwin.
Warunki techniczne związane ze współczynnikiem przewodzenia ciepła
Polskie prawo określa pewne granice, których nie może przekroczyć współczynnik przewodzenia ciepła przegród w nowo powstającym budynku. Wartości te znaleźć można w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie zawiera istotne informacje dotyczące zasad projektowania i budowania obiektów. Dokument określa także maksymalną wartość λ dla materiałów używanych do izolacji wybranych przegród budowlanych. Oznacza to, że każdy inwestor może zastosować materiały o niższej λ, a co za tym idzie poprawić izolacyjność cieplną budowanego przez siebie obiektu.
Jakie materiały izolacyjne charakteryzują się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła?
Substancjami, które najlepiej przewodzą ciepło, są metale, natomiast najsłabiej gazy. Materiały będące dobrymi przewodnikami prądu (aluminium, miedź, srebro) są też bardzo dobrymi przewodnikami ciepła. Z drugiej strony znajdują się izolatory elektryczne (drewno, plastik), które słabo przewodzą ciepło. Wśród popularnych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznych najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła charakteryzuje się pianka poliuretanowa (0,023-0,045 W/mK). W rankingu materiałów o niskim współczynniku bardzo dobrze wypada również kauczuk syntetyczny (0,030-0,045 W/mK), polistyren ekspandowany, nazywany potocznie styropianem (0,031-0,045 W/mK), a także wełna mineralna (0,032-0,045 W/mK). Nieco słabiej w tej klasyfikacji prezentują się płyty korkowe (0,045-0,070 W/mK).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana