Zakładanie instalacji elektrycznej w domu - jak robić to prawidłowo?
Przygotowanie instalacji elektrycznej w domu nie jest prostym zadaniem. Od jej poprawnego montażu zależy przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Dlatego każdy elektryk musi trzymać się odgórnych zasad co do rozmieszczenia przewodów i ich zabezpieczenia. W innym razie może dojść do wypadków, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru. Doświadczony wykonawca będzie jednak wiedział, jak do tego nie dopuścić.
Podstawowe zasady montażu instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna mimo swoich zabezpieczeń wciąż może stanowić zagrożenie. Dlatego elektrycy powinni przestrzegać kilku zasad określających, w jaki sposób obwody powinny być rozłożone. Najważniejsze z nich to:
unikanie układania kabli blisko krawędzi drzwi i okien,
układanie kabli w pionie lub poziomie, ale nigdy po skosie,
układanie przewodów powyżej rur wodociągowych,
wykorzystanie kabli zabezpieczonych przed wilgocią.
Zakładanie instalacji elektrycznej trzeba dobrze zaplanować. Obwody w pomieszczeniu powinny być zamknięte, żeby nie doszło do braku przepływu prądu. Im więcej będzie urządzeń wymagających sporych ilości energii w jednym pomieszczeniu, tym więcej układów będzie trzeba do niego podłączyć.
Niektóre miejsca w domu wymagają bardziej fachowego podejścia. Zaliczają się do nich między innymi kuchnia i łazienka. W tych pomieszczeniach często bywa wilgotno, do tego jest sporo sprzętu, który muszą być podpięty do instalacji. W kuchni istnieje dodatkowo podwyższone ryzyko pożarowe. Dlatego wykorzystuje się tam gniazdka odporne na zachlapanie. Rozplanowanie instalacji w tych pomieszczeniach jest trudne także ze względu na większą ilość rur. Kable muszą być tam odporne na uszkodzenia. Elektryk powinien więc rozplanować ich ułożenie tak, aby znajdowały się maksymalnie, jak najdalej od źródeł wody, w tym prysznica czy wanny oraz zlewu w kuchni.
Komu zlecić montaż instalacji elektrycznej?
Ze względu na to, jak skomplikowany może być montaż instalacji elektrycznych, najlepiej zatrudnić do niego doświadczony zespół, taki jak F.H.U.REMBUD. Osoba bez przeszkolenia może nie wiedzieć, czego unikać i jakie materiały wykorzystać. Przy zatrudnianiu wykonawców nie należy kierować się ceną. Może mieć ona bowiem wpływ na:
koszt wykorzystanych materiałów,
ilość wykorzystanych do zakładania instalacji elementów,
gorszą jakość wykonania.
Czasami lepiej jest zapłacić więcej i mieć pewność, że elektryk zabezpieczy wszystkie szczególne punkty w domu. Płaci się głównie za doświadczenie i komponenty, a na nich nigdy nie opłaca się oszczędzać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana