Zasady projektowania instalacji sanitarnych
Prawidłowe zaprojektowanie instalacji sanitarnej jest jedną z najważniejszych rzeczy, które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem budowy domu czy innego rodzaju obiektu. Jest to skomplikowany system, bo składają się na niego instalacje: wodociągowa, grzewcza, gazowa i kanalizacyjna. Aby wszystkie te podzespoły współpracowały ze sobą, istotne jest, by trzymać się pewnych zasad. O czym mówią najważniejsze z nich?
Według jakich zasad projektuje się instalacje kanalizacyjne?
Zasady projektowania wszelkich instalacji sanitarnych powinny być zgodne z przepisami budowlanymi w danym kraju. Nie zawsze są kompletne i nie wyczerpują tematu, dlatego czasem potrzeba dodatkowych opracowań.
Przy projektowaniu instalacji sanitarnych bardzo ważne jest dobranie odpowiednich, kompatybilnych ze sobą elementów. Nie mniej istotnie jest, aby wszystkie części projektowała i wykonywała ta sama firma, taka jak ZISO, ponieważ tylko wtedy istnieje pewność, że użyte zostają materiały, które do siebie pasują, a całość będzie można serwisować i naprawiać w tym samym miejscu.
Firmy projektujące instalacje sanitarne w głównej mierze zwracają uwagę na to, by cały system był wygodny i funkcjonalny. Przy tym wszystkim brana jest również pod uwagę zasada ergonomiczności. Znaczenie ma też rozmieszczenie wszystkich urządzeń współpracujących z instalacją. Przy projektowaniu w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na to umiejscowienie wszystkich rodzajów pomieszczeń. Szczególnie ważne jest też ekonomiczne rozmieszczenie rur w ten sposób, aby jak najmniej było zakrętów i uchyłków, a poziom nie sprzyjał powstawaniu zatorów.
Podstawowe rodzaje instalacji
Instalacje sanitarne składają się z kilku rodzajów podinstalacji, które mogą się ze sobą łączyć. Może to być na przykład instalacja wodno-kanalizacyjna, dzięki której mieszkańcy mają dostęp do wody, a tym samym mogą utrzymać higienę.
Natomiast instalacja centralnego ogrzewania bywa jedną z najbardziej skomplikowanych. Zwykle składa się z wielu urządzeń i elementów, które czasem trzeba trwale połączyć. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja powinna być funkcjonalna w ten sposób, aby podczas korzystania z niej nie były generowane zbyt duże koszty. W przypadku instalacji grzewczej niezbędne jest wydzielenie dodatkowego łatwo dostępnego pomieszczenia na piec i urządzenia mu towarzyszące.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana