Zastosowanie odwodnień liniowych ACO
Zadaniem odwodnień liniowych ACO jest skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. Dobór niezawodnego rozwiązania jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ to od niego zależą funkcjonalność i bezpieczeństwo m.in. przydomowej przestrzeni lub budynków, które się na niej znajdują. Czym są te systemy i w jakim celu najczęściej się je wykorzystuje? Podpowiadamy.
Czym są odwodnienia liniowe?
Odwodnienia liniowe to systemy, które służą do zbierania, a następnie odprowadzania do kanalizacji wody deszczowej. Ich zadaniem jest ochrona budynków mieszkalnych lub garażu przed zalaniem. Stosuje się je również wzdłuż chodników. Zbudowane są z trzech podstawowych elementów:
- korytka — spływa nim woda. Musi być ono odporne na działanie wszelkich zanieczyszczeń, które są unoszone przez ciecz. Zazwyczaj przybiera kształt okręgu, trójkąta z płaskim dnem lub otwartego kwadratu. Możne je łączyć w długie ciągi wzdłuż całej odwodnionej powierzchni,
- rusztu — jego zadaniem jest zabezpieczenie korytka przed mechanicznym uszkodzeniem i zatrzymanie dużych zanieczyszczeń. Wyróżnia się modele szczelinowe, kratowe i perforowane,
- skrzynka odpływowa (studzienka) - to zbiornik, do którego spływa woda. Dodatkowo element ten chroni instalację przed osadami z piasku, zanieczyszczeniem i zatkaniem.
Odwodnienia liniowe ACO — zastosowanie
Odwodnienia liniowe ACO wykorzystywane są do gromadzenia i transportowania cieczy do kanalizacji m.in. z:
- chodnika,
- podjazdu,
- parkingu,
- przydomowej posesji.
Rozwiązania te wykorzystywane są zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i podczas wznoszenia budynków użyteczności publicznej. Takie odwodnienia można zintegrować z instalacją wodno-kanalizacyjną, dzięki czemu łatwo jest zachować komfort suchego chodnika, podjazdu czy parkingu nawet po ulewnym deszczu.
Montaż systemu odwodnień liniowych ACO
Wykonanie systemu odwodnień liniowych najlepiej powierzyć fachowcom, takim jak Firma AS-EK, którzy dobiorą odpowiedni spadek dla takiej instalacji. Przedsięwzięcie to wymaga między innymi robót ziemnych i prac betoniarskich. Głębokość wykopu powinna uwzględniać wielkość kopytka z rusztem oraz fundamentu tak, aby cały system znalazł się około 5 mm poniżej nawierzchni. Niezwykle istotne jest, by otwory dopływowe i odpływowe wykonać jeszcze przed betonowaniem.
Następnie na fundamencie należy ustawić jedno lub kilka korytek i zalać je po bokach betonem w celu ich trwałej stabilizacji. Wysokość tej warstwy należy dopasować tak, aby nawierzchnia wystawała nie więcej niż 3-5 mm ponad rusztami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana