Ciągły monitoring emisji i jego wpływ na utrzymanie czystości powietrza
Chociaż systemy ciągłego monitoringu emisji nie mają bezpośredniego wpływu na jakość powietrza, nieustannie dostarczają informacji na temat stopnia jego zanieczyszczenia oraz udziału w nim poszczególnych substancji. Dzięki temu można wdrażać odpowiednie czynności optymalizacyjne lub zalecenia, których celem jest ograniczanie zanieczyszczenia. Dowiedz się, jak działa ciągły monitoring emisji oraz jakie są jego zastosowania w życiu codziennym.
Co może mierzyć stacja monitoringu emisji?
Stacja monitoringu emisji zapewnia bardzo dokładne dane na temat zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Umożliwia analizę i zapisywanie zebranych informacji, jest prosta w obsłudze i może kalibrować się automatycznie, bez potrzeby zbyt częstego kontaktowania się z serwisem. Ciągły monitoring emisji może być stosowany w odniesieniu do:
spalin, czyli np. węglowodorów, rtęci, dioksyn,
stężenia pyłów w powietrzu np. pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5, które są częstym zjawiskiem w miastach, gdzie występuje smog,
gazów emisyjnych takich jak ozon, tlenki azotu czy dwutlenek siarki.
W zaprojektowaniu i wybudowaniu stacji pomiarowej pomogą specjaliści Atmoservice. Stacje pomiarowe umieszczane na zewnątrz można wzbogacić o czujniki meteorologiczne, które mierzą ciśnienie, opady, temperaturę, wilgotność czy prędkość i kierunek wiatru. Ich uniwersalność będzie wówczas na o wiele wyższym poziomie.
Gdzie można montować systemy monitoringu emisji?
System CEMS montuje się w zakładach produkcyjnych, przetwórniach, spalarniach, elektrociepłowniach, rafineriach, firmach związanych z przemysłem metalurgicznym i w kabinach lakierniczych. Aparatura może znajdować się wewnątrz obiektów, w których przebywają maszyny i pracownicy, jak również w ich pobliżu. W miejscach, gdzie zamontowany zostanie system, kierownictwo zakładów może optymalizować procesy spalania, ograniczać emisję lub zarządzić wdrożenie dodatkowych działań np. odpylania powietrza.
Coraz częstszą praktyką jest również montaż stacji pomiaru w centrach miast szczególnie narażonych na zjawisko powstawania smogu. Dzięki temu władze miasta mogą wystosować szczególne zalecenia dotyczące np. pozostawania w domu, nieuprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz czy rekomendacji wyboru danego dnia publicznych środków transportu czy rowerów zamiast samochodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana