Ile kosztuje instalacja gazowa do samochodu?
Instalacja gazowa może nam pozwolić na poważne oszczędności. Jako że ceny gazu są nawet dwukrotnie niższe od cen benzyny, a koszt instalacji nie musi być bardzo wysoki, wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Ile zapłacimy za instalację gazową do samochodu? Jakie są jej wady i zalety? Jeśli zastanawiasz się nad założeniem gazu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Od czego zależy koszt zamontowania instalacji gazowej w samochodzie?
Instalacja gazowa w samochodzie to rozwiązanie, którego ceny będą różnić się w zależności od wielu czynników. Z jednej strony musimy wziąć pod uwagę przeciętne ceny w regionie, w którym się znajdujemy i ceny firmy, na którą się zdecydowaliśmy. Z drugiej strony, na koszt jaki poniesiemy będą miały wpływ również kwestie takie jak liczba cylindrów, model i rocznik samochodu, ale też dokładne specyfikacje instalacji gazowej.
Generacja instalacji
Jednym z czynników, który będzie miał wpływ na koszt instalacji gazowej, będzie jej generacja. To, jaką wybierzemy, będzie zależało w dużej mierze od naszego samochodu. W starszych modelach, takich z silnikiem z gaźnikiem lub wtryskiem jednopunktowym, będziemy mogli założyć instalację I lub II generacji. W nowszych modelach – samochodach wyprodukowanych po 2000 roku – IV lub V generacji.
Poszczególne podzespoły instalacji LPG
Ponieważ instalacje gazowe są zazwyczaj modułowe, co oznacza, że poszczególne ich części mogą pochodzić od różnych producentów, będą miały one różne ceny. Możemy zdecydować się na najtańsze podzespoły, takie jak komputer sterujący, elektrozawór, parownik, filtr gazu, czy zbiornik paliwa, trzeba jednak liczyć się wtedy z tym, że nie posłużą one nam tak długo, jak byśmy chcieli.
Ile kosztuje montaż instalacji gazowej w samochodzie?
Tak jak zostało powiedziane wyżej, to ile kosztuje instalacja gazowa, będzie zależne od wielu czynników. Z tego powodu, za instalację gazową I generacji zapłacimy od 1000 do 1500 złotych, ale koszt V generacji to już przynajmniej 5 tysięcy złotych. Instalacja II generacji będzie nasz kosztować 1400-1900 złotych, a generacja III – 1500 do 3 tysięcy złotych. Ceny IV generacji, obecnie najpopularniejszej, zaczynają się od 2 tysięcy, a sięgają nawet 5 tysięcy złotych.
Jakie są wady i zalety instalacji LPG?
Instalacja LPG ma wiele zalet, nie jest jednak pozbawiona wad. Zanim zdecydujemy się na jej montaż w naszym samochodzie, warto dowiedzieć się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla nas.
Wady instalacji gazowej w samochodzie
- spory jednorazowy wydatek – za montaż instalacji LPG zapłacimy nawet 6 tysięcy złotych szacunkowo zwróci się on jednak po przejechaniu około 20 tysięcy kilometrów
- konieczność wygospodarowania w samochodzie miejsca na zbiornik z gazem
- droższe ubezpieczenie OC
- konieczność częstszego tankowania, jako że auto na gaz spala zazwyczaj o 15-20% więcej gazu niż benzyny
Zalety instalacji gazowej w samochodzie
- oszczędność – ceny gazu są nawet dwukrotnie niższe niż benzyny
- alternatywne zasilanie samochodu – po założeniu instalacji gazowej mamy możliwość przełączania się z benzyny na gaz, a dzięki temu możemy przejechać nawet dwa razy dłuższą trasę
- płynniejsza praca silnika
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana