Jak często powinno się dokonywać przeglądu instalacji przeciwpożarowych?
Bezpieczeństwo pożarowe budynku zależy od wielu czynników, które łącznie składają się na efekt w postaci skutecznego zapobiegania pojawieniu się zarzewia pożaru i jego rozprzestrzenianiu się, a także pozwalają na podjęcie ewakuacji oraz rozpoczęcie akcji gaśniczej jeszcze przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Kluczowe znaczenie ma jednak stan systemów przeciwpożarowych zamontowanych w konkretnym obiekcie.
Dlaczego przeglądy instalacji ppoż. są tak ważne?
Jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, życia i mienia mogących przydarzyć się w czasie eksploatacji obiektu budowlanego jest nieoczekiwany wybuch pożaru. Sytuacja tego rodzaju oznacza ryzyko odniesienia obrażeń lub nawet śmierci w następstwie działania dymu, temperatury lub płomieni. Sposobem na uchronienie się przed takimi następstwami będzie zamontowanie odpowiednich instalacji przeciwpożarowych. Żeby mogły one prawidłowo zadziałać, muszą jednak być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym i poddawane regularnym przeglądom, których wykonanie można zlecić firmie Strażak z Warszawy. Ich częstotliwość oraz procedura, według której odbywa się kontrola, może być nieco inna, zależnie od systemu, który wchodzi w grę.
Jaka powinna być częstotliwość przeglądów instalacji ppoż.?
Przepisy dotyczące utrzymania instalacji przeciwpożarowej w odpowiednim stanie technicznym są zawarte w Rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nakazuje ono kierowanie się zaleceniami producenta konkretnego systemu zawartymi w dołączonej dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR). W razie braku wskazań konieczne okaże się przestrzeganie zapisów stosownych norm. Dla instalacji systemów sygnalizacji pożaru będzie to PKN-CEN/TS 54-14:2020-09 – „Systemy sygnalizacji pożarowej”, a dla dźwiękowych systemów ostrzegania o pożarze PN-EN 50849:2017-04 „Systemy elektroakustyczne dla sytuacji awaryjnych”, natomiast dla urządzeń oddymiających będzie to PN-B-02877-4:2001 „Ochrona przeciwpożarowa budynków”. Odpowiednie normy istnieją także dla innych elementów wyposażenia przeciwpożarowego – m.in. hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych, bram przeciwpożarowych, stałych urządzeń gaśniczych czy systemów oddymiania mechanicznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana