Jak działają transformatory bezpieczeństwa?
Transformatory to elementy instalacji elektrycznych, które odpowiedzialne są za przenoszenie energii elektrycznej prądu AC w obwodach. Wśród ich rodzajów wyróżnić można między innymi transformatory separacyjne, a także bezpieczeństwa. W poniższym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na modelach ochronnych, określanych, jako transformatory bezpieczeństwa omawiając ich budowę, działanie, a także zastosowanie.
Czym są transformatory bezpieczeństwa?
Transformatory bezpieczeństwa określane także potocznie jako behapowce, to elementy stosowane w instalacjach niskiego napięcia. W związku z tym zgodnie z normą PN-EN 61558-2-6 muszą one posiadać ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnych oraz wtórnych, z kolei występujące w nich napięcie wtórne nie może być większe niż 50 V AC. Tego typu transformatory zbudowane są najczęściej z rdzenia EI, który cechuje się bardzo dobrymi parametrami magnetycznymi, uzwojenie nawiniętego na korpus izolacyjny, obejmy do mocowania oraz listwy zaciskowej pozwalającej wykonać połączenia zewnętrzne. Wśród ich rodzajów wyróżnić można między innymi modele o mocy od 15 do nawet 3000 VA, a także:
- jednofazowe,
- trójfazowe,
- przenośne
Działanie transformatorów bezpieczeństwa
Działanie transformatorów bezpieczeństwa opiera się przede wszystkim na pobieraniu energii elektrycznej ze źródła za pomocą uzwojenia pierwotnego oraz oddaniu jej do odbiornika za pomocą uzwojenia wtórnego. Przy czym jego napięcie na stronie wtórnej jest bezpieczne, gdyż zostaje obniżone do wartości poniżej 50 V. Możliwe jest to dzięki temu, że transformator bezpieczeństwa separuje ją od sieci energetycznej, jednak w odróżnieniu od modeli separacyjnych zmienia natężenie energii elektrycznej z np. 230 V na 24 V.
Jakie funkcje pełnią w instalacjach transformatory bezpieczeństwa?
Stosowane w przemysłowych i energetycznych instalacjach elektrycznych, a także sprzętach i urządzeniach elektronicznych transformatory bezpieczeństwa, jakie posiada w swojej ofercie między innymi producent transformatorów EL-STYK mają przede wszystkim, jak sama nazwa ich wskazuje zapewnić bezpieczeństwo. Dzięki nim minimalizowane jest ryzyko porażenia prądem, gdyż pozwalają one przede wszystkim zapobiec powstawaniu niebezpiecznych zwarć. Oprócz tego pozytywnie wpływają one także na żywotność urządzeń i maszyn, w których zostaną one zastosowane. Możliwe jest to dzięki temu, że transformatory bezpieczeństwa utrzymują napięcie na stałym poziomie, które przekłada się na w pełni poprawną pracę zasilanych energią elektryczną odbiorników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana