Jak przystosować budynek do montażu instalacji fotowoltaicznej
Montaż fotowoltaiki powinien być dobrze przemyślany. Ważny jest nie tylko właściwy szacunek dotyczący mocy instalacji, ale także przygotowanie budynku. Nieco łatwiejsze zadanie mają osoby dopiero budujące dom lub planujące budowę. Więcej prac może być wymagane przy domu już użytkowanym. Pomimo że montaż fotowoltaiki wymaga ingerencji w budynek, to zlecając prace wykwalifikowanej ekipie, możemy być pewni, że wszystkie normy techniczne zostaną spełnione.
Pomiar powierzchni dachu i rozmieszczenie paneli
Po obliczeniu potrzebnej mocy instalacji można przejść do pomiarów powierzchni dachu. Jest to ważne, aby dobrać właściwą moc poszczególnych modułów. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią, to konieczne będzie zamontowanie mocniejszych paneli. Kolejna kwestia to rozmieszczenie paneli na dachu. Najłatwiej jest w przypadku dachów dwuspadowych, gdzie jedna z połaci skierowana jest na południe. Dopuszczalny jest także montaż na kierunkach wschód-zachód. Nieco trudniejsze będzie rozmieszczenie paneli na dachu wielospadowym. Należy także wziąć pod uwagę wszystkie elementy, które mogą zacieniać moduły.
Do wstępnych obliczeń można przyjąć, że wymagana przestrzeń montażowa pod 1 kW wynosi około 6 m2. Konieczne jest zachowanie odległości od instalacji odgromowej, a jeśli nie jest to możliwe, to będzie trzeba zainwestować w lepsze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Wybór miejsca montażu paneli PV najlepiej zostawić fachowcom. Monterzy z firmy instalacyjnej INSIDE z Poznania zawsze biorą pod uwagę odległość od rozdzieleni głównej budynku, co przekłada się na mniejszą ilość potrzebnego okablowania. Oprócz tego trzeba wskazać miejsce montażu falownika.
Przygotowanie instalacji elektrycznej pod panele fotowoltaiczne
W domach, które są dopiero na etapie budowy, warto odpowiednio przygotować instalację elektryczną, aby uniknąć elementów natynkowych. Sprawa nieco się komplikuje w budynkach zamieszkałych. Konieczne jest bowiem przygotowanie miejsca na poprowadzenie kabli i montaż dodatkowych urządzeń w rozdzielnicy głównej budynku, takich jak zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC, zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe oraz licznika dwukierunkowego. Instalator z Poznania zawsze przygotowuje orurowanie dla przewodów, które połączą panele z zabezpieczeniami DC i miejsce montażu złącza kontrolnego uziemienia. Aby ograniczyć ilość potrzebnego okablowania, warto zaplanować falownik jak najbliżej modułów i w miarę możliwości niedaleko rozdzielni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana