Podstawowe i dodatkowe wyposażenie rozdzielnicy elektrycznej
Instalacje elektryczne składają się z wielu różnych elementów, które pozwalają na przesyłanie napięcia do odpowiedniego obwodu, zapewniają możliwość jego rozłączenia lub załączenia, a także są odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkownika, reagując na niepożądane zmiany charakterystyki płynącego prądu. Do ich wykonania poza podstawowymi częściami składowymi niezbędne są też podzespoły umożliwiające rozdział napięcia.
Czym jest rozdzielnica elektryczna i jaką funkcję pełni?
Rozdzielnica to miejsce, w którym napięcie doprowadzane linią zasilającą jest rozprowadzane po poszczególnych obwodach, z których składa się instalacja. Rozdzielnice elektryczne mogą być montowane w budynkach mieszkalnych lub użytkowych, lecz także w różnych urządzeniach przemysłowych i maszynach. W budynkach najczęściej stosowane są stosunkowo niewielkie rozdzielnice skrzynkowe, a w bardzo dużych obiektach szafowe. W zastosowaniach przemysłowych są to na ogół rozdzielnice tablicowe, a przy skomplikowanych maszynach bądź instalacjach modele szafowe. Typowe rozdzielnice „domowe” mają postać podtynkową lub natynkową z zamykanymi obudowami wykonanymi z tworzywa sztucznego.
Co znajduje się w rozdzielnicy?
W rozdzielnicy napięcie trafia do poszczególnych obwodów, w których montuje się obsługujące je bezpieczniki nadmiarowo-prądowe, które pełnią jednocześnie funkcję wyłączników i pozwalają na odłączenie napięcia. Do instalowania poszczególnych elementów używane są listwy montażowe, do których łatwo przytwierdza się kolejne moduły. Wśród podstawowego wyposażenia znajdzie się też zwykle wyłącznik główny oraz wyłącznik różnicowo-prądowy reagujący w razie zwarcia albo upływu prądu. Często zakładane są także bezpieczniki przeciwprzepięciowe.
Jakie dodatkowe elementy mogą być zamontowane w rozdzielnicy elektrycznej?
Rozdzielnice elektryczne w większych obiektach powinny być specjalnie chronione. Ich obudowy są wykonywane, tak by cechowały się podwyższonym IP, a w drzwiczki często zakłada się w zamki. Wśród wyposażenia wewnętrznego zwykle znajdują się elementy kontrolno-pomiarowe pokazujące wybrane parametry charakteryzujące dostarczane do obwodu zasilanie. Popularne są także wszelkiego typu sygnalizatory alarmowe wskazujące na odstępstwa od przyjętych parametrów. Do rozdzielnic trafiają też urządzenia sterujące pracą poszczególnych obwodów np. wyposażone w programatory.
Szeroki wybór osprzętu elektrotechnicznego w tym elementów do prefabrykowania rozdzielnic można znaleźć w ofercie firmy ELEKTROTEK. Specjalizuje się ona m.in. w sprzedaży kabli i przewodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana