Jak regulować przepływ pyłów i powietrza w rurociągach?
W zastosowaniach przemysłowych często zachodzi potrzeba stworzenia rozbudowanej instalacji służącej do przesyłu rozmaitych gazów, a nierzadko także do pneumatycznego transportu sypkich ciał stałych. Najczęściej są one używane w przypadku systemów wentylacyjnych oraz odpylających. W dużych obiektach ich praca wymaga jednak z reguły zapewnienia możliwości kontrolowania podstawowych parametrów pracy – przede wszystkim wielkości przepływu.
Jak działają instalacje wentylacyjne i odpylające?
Podstawową zasadą działania systemów służących do wentylacji, a także instalacji odpylających i transportowych przeznaczonych do przemieszczania ciał stałych wraz ze strumieniem gazu jest zamontowanie rurociągów lub kanałów pozwalających na przesył obsługiwanego medium, jak również zainstalowanie wentylatorów, które zagwarantują konieczne nadciśnienie i podciśnienie. Ze względu na złożoność topografii instalacji tego rodzaju, a także z uwagi na ilość zamontowanych w nich urządzeń niezbędne staje się użycie elementów armatury pozwalającej na swobodne kontrolowanie przepływu. Można tego dokonać, wybierając jedno z dostępnych rozwiązań – rozdzielacze odciągowe i wentylacyjne, a także przepustnice oraz zasuwy.
Jak działają urządzenia do regulacji przepływu?
Zmiana wielkości przepływu może następować na różne sposoby w zależności od rodzaju efektów, które mają być osiągnięte. W przypadku zasuw możliwe jest otwarcie lub zamknięcie przypływu do wybranego fragmentu systemu. Pozwala to na odłączenie albo załączenie części instalacji. Podobne rezultaty da się osiągnąć, używając przepustnic – będą one jednak użyteczne jedynie w przypadku wentylacji, ponieważ przy transporcie ciał stałych powodowałyby zbyt duże zakłócenia, a jednocześnie stosowane w nich żaluzje mogłyby ulegać zablokowaniu. W przypadku rozdzielaczy efektem zmiany położenia klapy zamykającej światło przewodu będzie skierowanie strumienia gazu do jednego z dostępnych kanałów. Pozwala to na kierowanie przepływu do wybranych części układu – np. uruchamianie filtracji, aktywowanie odsysania zanieczyszczeń lub kierowanie powietrza wyłącznie do konkretnej sekcji. Duży wybór osprzętu tego rodzaju jest dostępny w firmie FRAWENT, specjalizującej się w instalacjach pneumatycznych, wentylacyjnych i odpylających.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana