Jak wybrać kocioł grzewczy?
Jedna z ważniejszych decyzji przy projektowaniu domu dotyczy wyboru źródła ciepła. Zależy on przede wszystkim od preferencji właściciela. Musi jednak wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych z dostępnością paliwa, kosztami, ekologią oraz warunkami technicznymi. Dzisiaj podpowiemy, czym należy się kierować przy wyborze rodzaju paliwa i na jaki kocioł grzewczy się zdecydować.
Po pierwsze zapotrzebowanie na ciepło
Poszukiwania najlepszej metody podgrzewania wody centralnego ogrzewania i wody użytkowej w domu jednorodzinnym należny rozpocząć od obliczenia wymaganej mocy koła grzewczego. Musi ona pokrywać zapotrzebowanie na ciepło, które zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim od stopnia termoizolacji budynku, kubatury, sposobu jego wentylowania (mechanicznie lub grawitacyjnie), a nawet od warunków klimatycznych, w jakich dom jest zlokalizowany. Wyliczenie potrzeb cieplnych budynku powinno być wyszczególnione w projekcie budowlanym lub można je zlecić profesjonalnej firmie.
Jaki rodzaj paliwa wybrać?
Domowe źródła ciepła zasilać można różnym paliwem. Jeśli masz możliwość podłączenia się do sieci gazowej, to zdecyduj się na wygodny w użytkowaniu gazowy kocioł kondensacyjny. Innym wyborem może być kocioł grzewczy na płynny gaz LPG. Będzie się to wiązało z montażem zewnętrznego zbiornik na gaz płynny typu propan-butan. Jeszcze innym sposobem ogrzewania budynków jest montaż pieca przystosowanego do spalania oleju opałowego.
Kotły grzewcze na paliwa stałe
Coraz bardziej popularne stają się kotły klasy 5, które spełniają wymagania normy PN-EN 303-5:2012 oraz jeszcze bardziej ekologiczne typu Ecodesign. Przeznaczone są do spalania ekogroszku lub biomasy, np. pelletu drzewnego. Jak można dowiedzieć się z oferty producenta kotłów grzewczych Migomax z Pleszewa, nowoczesne kotły na ekogroszek charakteryzują się wysoką sprawnością, dzięki temu spełniają rygorystyczne wymagania ekologiczne. Przeznaczone są do ogrzewania domów, ale też zakładów pracy i warsztatów. Są to kotły nieskomplikowane i łatwe w obsłudze, wyposażone w sterowniki zapewniające ciągłą i optymalną pracę oraz wyświetlacz informujący o wszystkich niezbędnych parametrach pracy. Dobre kotły grzewcze mają zamontowany wydajny wymiennik ciepła wykonany z atestowanej blachy kotłowej P265GH o grubość 6 mm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana