Jak wzrost cen prądu wpływa na opłacalność fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne, podobnie jak inne systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. A jak sytuacja wygląda obecnie, w obliczu rosnącej inflacji i galopujących podwyżek cen surowców? W artykule piszemy o tym, co wpływa na zyskowność fotowoltaiki oraz jaki wpływ mają na to podwyżki cen energii elektrycznej.
Co wpływa na ceny energii elektrycznej i jakie są prognozy?
Cena prądu jest wypadkową wielu czynników. Zależy ona nie tylko od ekonomii, ale również od aktualnej sytuacji geopolitycznej w kraju i na świecie czy szeroko pojętej ekologii. Ogromny wpływ na koszty surowców wywarł także okres pandemii i zastoju w wielu branżach. Nie można także zapominać o czynnikach klimatycznych niezwiązanych z działalnością człowieka (np. upały i susze), które także oddziałują na ceny w dłuższej perspektywie. Niestety, rokowania na przyszłość także nie napawają optymizmem. Coraz wyższe opłaty związane z limitami na emisję dwutlenku węgla, ograniczenie wydobycia rodzimych paliw kopalnych czy sytuacja wojenna, pociągają za sobą kolejne wzrosty kosztów życia, w tym opłat za rachunki.
Fotowoltaika jako sposób na podwyżki cen – zalety
O tym, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to rozsądny i opłacalny wybór, wiadomo od dawna. Obecnie jednak, obserwując rosnącą inflację i podwyżki niemal wszystkich otaczających nas towarów i dóbr, jest to rozwiązanie niezwykle korzystne. Możliwość wytwarzania prądu na własny użytek praktycznie “za darmo” to jednak niejedyna zaleta systemu. Fotowoltaika pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej, a tym samym od wzrostu cen. Jest wygodna w eksploatacji i bezobsługowa. Dodatkowa korzyść to podniesienie wartości nieruchomości. Kompleksowe usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji paneli fotowoltaicznych oferuje firma EN-KOR z siedzibą w Ustroniu.
Jakie czynniki wpływają na opłacalność paneli fotowoltaicznych?
Aby osiągnąć maksymalne korzyści z fotowoltaiki, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by zwiększyć efektywność systemu. Podstawą jest profesjonalny montaż wykonany przez specjalistów. Warunkuje to prawidłową eksploatację i przedłuża żywotność instalacji. A co jeszcze wpływa na opłacalność paneli fotowoltaicznych? Oto kilka najważniejszych czynników:
- ekspozycja i nachylenie dachu,
- wydatki związane z zakupem poszczególnych urządzeń i podzespołów,
- odpowiednia termomodernizacja budynku,
- poziom zużycia prądu.
Duże znaczenie mają również wspomniane już ceny energii. Im bardziej rachunki idą w górę, tym większa jest rentowność inwestycji w odnawialne źródła energii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana